Ημερομηνία: 16/10/2022 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων "Π. Τριανταφύλλου"
Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δ, Καραπαπάς
Δεκάλεπτα: 15-28, 16-12, 8-12, 11-17

Στη δεύτερη στροφή του πρωταθλήματος η ομάδας μας γνώρισε εντός έδρας ήττα από την ομάδα της Πεντέλης σε ένα δύσκολο και αρκετά απαιτητικό παιχνίδι. Η μεγάλη ευστοχία των φιλοξενούμενων στην αρχή του αγώνα, είχε ως αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το 1ο δεκάλεπτο με την ομάδα μας πίσω στο σκορ και μάλιστα με 15-28, παρά το δυναμικό της ξεκίνημα και τον ενθουσιασμό των πρώτων λεπτών.

Παρ' όλα αυτά, τα Μελίσσια εμφανίστηκαν και πάλι με ενθουσιασμό και ενέργεια στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (σκορ ημιχρόνου 31-40). Και ενώ στο 2ο ημίχρονο οι αθλητές μας ανέβασαν την αμυντική τους απόδοση δεχόμενοι στο διάστημα αυτό 29 πόντους, η επιθετική δυστοκία ήταν αυτή που δεν επέτρεψε να ξαναμπούμε στον αγώνα και τελικά στο να πάρει η φιλοξενούμενη ομάδα μεγάλη διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ανεξαρτήτως του χθεσινού αρνητικού αποτελέσματος, καμία απογοήτευση δεν υπάρχει στους αθλητές, το τεχνικό επιτελείο και τη διοίκηση του συλλόγου, αλλά αντιθέτως πίστη ότι με υπομονή και συνέχιση της σκληρής δουλειάς και συνέπειας που έχει ξεκινήσει από την αρχή της προετοιμασίας, η ομάδα μας θα βρει τα πατήματά της, θα «νικήσει» την απειρία της και θα είναι σύντομα ανταγωνιστική απέναντι σε κάθε αντίπαλο.

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Βουδούρης 2, Σιδέρης 1, Πανέρης, Στεργίου Δ 2, Κοντός Ι 5, Κοντός Γ 6, Τριποδάκης, Μαράντος 13 (2), Στεργίου Χρ, Ανδρικόπουλος 6, Κρανιάς 15 (1)

Πεντέλη (Μάντζιος): Κοπακάκης 7 (1), Μαγουλάς 9 (1), Κουλούρης 16, Τασσόπουλος 4, Δρικόγιας 2, Παπαγιαννακόπουλος 14, Παπαγεωργίου 9 (1), Μαντζάκος 8