ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 69-57 (ημ. 30-26)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Βαλουξής, Παπαχρυσανθακόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-17, 14-9, 18-20, 21-11
Διακύμναση: 16-17, 30-26, 48-46, 69-57

Πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών με εντός έδρας νίκη 69-57 επί της ΑΕΚ Περιστερίου. Στο 1ο δεκάλεπτο ο αγώνας κύλησε σχεδόν πόντο-πόντο με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα (16-17 στο 10’). Με την έναρξη του 2ου όμως, η ομάδα μας κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μέχρι και 6 πόντων (23-17, 27-21), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 30-26.

Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα μας να έχει το προβάδισμα έως και 8 πόντων (36-28). Όμως οι αθλήτριες της φιλοξενούμενης ομάδας δεν είχα πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά για τελευταία φορά στον αγώνα, με 45-46 λίγο πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Η 4η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας, η οποία βασιζόμενη και πάλι στο μεγάλο rotation που έχει, αλλά και στην αμυντική της λειτουργία, κατάφερε να «κλειδώσει» τον αντίπαλο και να μην του αφήσει περιθώρια αντίδρασης μέχρι το τέλος. Μετά το 48-48, η διαφορά συνεχώς αύξανε, με το τελικό 69-57 να είναι και η μεγαλύτερη στον αγώνα.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Παναγωτίδη 6 (1τρ 4ρ), Ανδρικοπούλου 15 (2τρ 3ρ 4ασ), Πατέρα 8 (4ασ), Κοιλιαρίδη 5 (1τρ), Κυριακάκη 2, Κυρίδη 2, Τάρλα 9 (2τρ 3κλ), Σκουμπάκη (3ρ 2ασ), Παρθενίου 3 (5ρ), Τζέλου 4, Κούκη 15 (2τρ 5ρ 3ασ)

ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος - Αλεξόπουλος): Μαλαπάνη 3, Καλαντζή 5 (1), Καίσαρη, Ράπτη 6 (1), Γαβαλά, Χρηστάκη 9 (3), Τζίμη, Κοντογεώργου 8, Τζίβα 18 (2), Πανούτσου 8, Σελούλη