Ημερομηνία: 13/02/2022 και ώρα 14:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Αντωνέλου
Δεκάλεπτα: 6-15, 13-9, 15-9, 12-11

Μεγάλη νίκη για τη γυναικεία μας ομάδα με 46-44 επί του ΕΦΑΟΖ, σε εντός έδρας αγώνα για την Α2 Γυναικών. Ήταν μία δύσκολη αναμέτρηση, η οποία ακολούθησε (3 ημέρες μετά) αυτήν με την Αγία Παρασκευή και την εντός έδρας ήττα!

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-13 στο 8ο μόλις λεπτό του αγώνα και με 6-15 με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στο ίδιο ρυθμό κύλησε και το 2ο δεκάλεπτο με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 19-24 και την ομάδα μας να μην μπορεί να βρει λύσεις.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, ο ΕΦΑΟΖ έκανε το "λάθος" να πετύχει καλάθι. Αυτό πυροδότησε με "αφορμή" το πολύ γρήγορο time-out του coach Καλογερόπουλου, την ανάκαμψη της ομάδας μας! Με ένα σερί 11-0 μέσα σε 4 λεπτά, το παιχνίδι είχε γυρίσει και η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 30-26 (25'). Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να γίνει 34-33.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι αθλήτριές μας κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 5 πόντων (45-40). Ο ΕΦΑΟΖ έκανε μία τελευταία προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση και κατάφερε να μειώσει σε 46-44 λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης, έχοντας και την μπάλα στα χέρια του! Η πολύ καλή μας όμως άμυνα, οδήγησε τις αθλήτριες του ΕΦΑΟΖ σε λάθος και την ομάδα μας σε μία τεράστια νίκη, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Καλογερόπουλος Χρ): Παναγιωτίδη 6 (2κλ), Βόσσου 2 (4κλ), Ανδρικοπούλου 5 (1τρ 4ασ), Πατέρα 2, Καραχάλιου (6ρ 3κλ 5κφ), Κοιλιαρίδη 3 (1τρ), Τάρλα 8 (4ρ 2κλ), Χιώτη 18 (16ρ 2κλ), Παρθενίου, Βελέντζα 2

ΕΦΑΟΖ (Σκαρλάτος): Παντελή, Δερμιτζάκη 10 (1τρ), Τσάτση, Αντωνιάδου 14, Χόνι 9, Νίτσογλου, Στεριοπούλου 3 (1τρ), Μάνου, Κριμιτζά 8