ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 43-61 (ημ. 25-34)

Ημερομηνία: 10/2/2022 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος A
Δεκάλεπτα: 10-12, 15-22, 13-7, 5-20

Σε κακό δαίμονα έχει αποδειχθεί, τουλάχιστον για τη φετινή χρονιά, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής η οποία πέτυχε την Τρίτη της νίκη (μία σε κύπελλο και δύο στο πρωτάθλημα) σε ισάριθμους αγώνες. Ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας μας εντός έδρας μετά από πέντε νικηφόρα αποτελέσματα. Το τελικό 43-61 διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μιας και στο 30' το σκορ ήταν 38-41.

Η αναμέτρηση στο 1ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (10-12 στο 10'). Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά ακόμα και 11 πόντων (21-32) και το σκορ να είναι στο ημίχρονο 25-34 (+9).

Η ομάδα μας "έπρεπε" να βρεθεί πίσω με 13 πόντους (25-38 στο 22'), ώστε να "ξυπνήσει" και να αντεπιτεθεί! Μέσα σε έξι λεπτά και χωρίς να δεχθεί πόντο, κατάφερε και μείωσε τη διαφορά στον έναν (37-38 στο 28'), έχοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες να περάσει μπροστά, κάτι που τελικά δεν έγινε. Το τελικό 38-41 του 3ου δεκαλέπτου προμήνυε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Ένα φινάλε όμως που ποτέ δεν ήρθε διότι οι φιλοξενούμενες μπαίνοντας δυνατά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν μέσα σε 4 λεπτά μία διαφορά 12 πόντων (38-50 στο 34'). Αν συνυπολογίσουμε και κάποιες αποφάσεις των διαιτητών, ο εκνευρισμός στο στρατόπεδο της ομάδας μας ήταν έκδηλος, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει και να φτάσουμε στο τελικό 43-61.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Καλογερόπουλος Χρ): Παναγιωτίδη 6 (4ρ), Βόσσου 4, Ανδρικοπούλου 6 (2τρ 5ρ), Πατέρα, Καραχάλιου 12 (1τρ 9ρ 5κλ), Κοιλιαρίδη 11, Τάρλα, Χιώτη 2 (11ρ 2κλ), Παλαμάρη, Παρθενίου, Βελέντζα 2

Αγία Παρασκευή (Τασιόπουλος): Στούπα 6 (2τρ), Χατήρα 3, Τσιαδή 17, Ακρίβου 6, Ευαγγελάτου 16 (4τρ), Τριανταφύλλου 2, Σακουλάκη, Καράμπελα, Γρίσπου 9 (1τρ), Πενέλη 2