ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 65-50 (ημ. 26-25)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 11η αγωνιστική
Ημερομηνία: 8/12/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Γκαμήλη, Πέτρου
Δεκάλεπτα: 13-11, 13-14, 21-14, 18-11

Μετά την εκτός έδρας επιτυχία επί της Παλατιανής, ήρθε η νίκη επί του Φίλιππου με 65-50 σε εντός έδρας αγώνα για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β' ΕΣΚΑ Ανδρών. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας πήρε μία μικρή διαφορά (10-5 στο 6'), αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλευόμενοι κάποια λάθη, κυρίως στην επίθεση, κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15 στο 13') και να περάσει μπροστά στο σκορ. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως, βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με βραχεία κεφαλή (26-25). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική. Η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, καταφέρνοντας να πάρει ένα προβάδισμα οκτώ πόντων με το τέλος της τρίτης περιόδου (47-39). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την ομάδα μας στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Το τελικό 65-50 έφερε τα χαμόγελα στους παίκτες μας οι οποίοι την ερχόμενη εβδομάδα θα έχουν δύσκολο έργο στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο, σε εκτός έδρας αγώνα, τους Κουκουβάουνες.

Μελίσσια (Σουρμελής): Τσομώκος 6, Παπαμιχαήλ 2, Νάνης 2, Παπαδόπουλος 15, Πλαγιαννάκος 8 (2), Ζερβός 5, Κλεάνθους 7, Βιτζηλαίος, Παναγιώτου, Γεωργανάς 19, Νίκολι 1

Φίλιππος Περιστερίου (Τσίτος): Τσιμπέρης 7, Χατζηαράπης 1, Κελεσίδης, Κοντάκης 12 (4), Σιφναίος 4, Τσολάκος Ε 5, Παξιμαδάς 4, Μυλωνάς 3, Κρητικός 9, Τσολάκος Κ 5

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 15/12 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μεταμόρφωσης με αντίπαλο την ομάδα ΓΑΟ Κουκουβαούνων.