Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 24/3/2014 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Απόλλωνα
Διαιτητές: Παπαγιανόπουλος, Ραχιώτης
Δεκάλεπτα: 8-12, 20-14, 18-16, 11-14

Μεγάλη προσπάθεια έκανε η ανδρική μας ομάδα στη Ριζούπολη, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε αφού έχασε στον πόντο από τον Απόλλωνα στα πλάισια της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 8-12 και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους ξεφεύγοντας με 11-21. Γρήγορα όμως ο Απόλλωνας αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος τον Αθανασάκη μείωσε και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 28-26.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο δεκάλεπτο με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια διαφορά 4 πόντων (46-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ριζούπολης ξέφυγε με 54-45 αλλή η ομάδα μας προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, μείωσε και με ένα τρίποντο του Νίκολι έφερε την διαφορά στον ένα πόντο (57-56). Στη συνέχεια ο Αθανασάκης αστόχησε σε 2 βολές και ο Τσελεμπής κόπηκε στο τελευταίο σουτ που επιχείρησε με τον Απόλλωνα να παίρνει την τελική νίκη που τον φέρνει στα play-offs ανόδου.

Απόλλων (Δεσποτάκης): Μανιάς, Γκινούτσης 6, Παπαποστόλου 3 (1), Κουτσουβάς 7 (1), Χεργκελεντζής 8, Παλλαντζάς 1, Αθανασάκης 17, Κουτσούμπας 3, Σκούταρης 8, Μπίτσικας 4

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Παπαμιχαήλ 2, Αποστόλου, Σιλιτζίρης 7 (1), Νίκολι 7 (1), Παπαδόπουλος 9, Ρώσσης 5, Μαυράκης, Πέτρου 17 (1), Τσελεμπής 9

Επόμενη αγωνιστική στις 31/3 και ώρα 20:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την Αναγέννηση Πετραλώνων.