ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 69-61 (ημ. 30-35)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 13/1/2014 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Τσάτσης
Δεκάλεπτα: 12-19, 18-16, 16-12, 23-14

Πραγματοποιώντας μια συγκλονιστική εμφάνιση και παρά τις απουσίες των Ρώσση και Ζερβού, η ανδρική μας ομάδα νίκησε τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Διαγόρα στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ. Ο Διαγόρας ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και πέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 12-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με εύστοχα σούτ τριών πόντων, ανέβασαν την διαφορά και έφθασαν να προηγούνται με 12 πόντους, 14-26, 19-31 και 23-35 στο 15'. Στό σημείο αυτό όμως, η ομάδα μας άλλαξε το ρυθμό του παιχνιδιού και με αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς και πιεστική άμυνα κατάφερε να κλείσει την διαφορά και να κάνει ένα σερί 7-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 30-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό. Η ομάδα μας με ανεβασμένη ψυχολογία συνέχισε να τρέχει ασταμάτητα δίνοντας ξέφρενο ρυθμό στον αγώνα και να πιέζει στην άμυνα πνίγοντας τους αντιπάλους. Κατάφερε τελικά να περάσει μπροστά με 36-35 έχοντας κάνει ένα σερί, που έτρεχε από το πρώτο ημίχρονο, 13-0. Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και ο αγώνας μέχρι το τέλος πήγαινε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορεία του σκορ. Η ομάδα μας παίζοντας με πάθος και ψυχή και παρά τις αποβολές με 5 φάουλ των ψηλών Σιλιτζίρη και Παπαδόπουλου, πήρε τελικά μία παλικαρίσια νίκη. Το τρίποντο του Τσελεμπή στην εκπνοή του αγώνα έγραψε το τελικό 69-61 και έστειλε τους παίκτες του Διαγόρα στο καναβάτσο.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Μαυροειδάκος, Γκατζούλης 5, Αποστόλου 4, Σιλιτζήρης 6, Νίκολι 16 (2), Παπαδόπουλος 12, Μαυράκης 5, Πέτρου 14 (1), Τσελεμπής 5 (1), Παπαμιχαήλ 2

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παύλος): Ντόκος 3, Κουμπούρας 15 (1), Μακρής 15, Δελέγκος 3 (1), Πουλέρης 2, Μαυροειδάκος 6, Χριστοφάκης 9 (1), Καλαπανίδας 8, Περγάντης, Παπαϊωάννου

Επόμενος αγώνας για το πρωτάθλημα, στις 20/1 και ώρα 21:45 στο Κλειστό Μ. Παπαδάκης (Χαλάνδρι) με αντίπαλο τον Προμηθέα. Την Πέμπτη 16/1 και ώρα 20:30, η ομάδα μας θα αγωνιστεί εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Σπόρτιγκ (Γ' Εθνική) στα πλαίσια της φάσης των 16 του Κυπέλλου ΕΣΚΑ.