Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ανδρεόπουλος, Παλογέλης
Δεκάλεπτα: 15-14, 14-22, 19-17, 22-16
Διακύμανση: 15-14, 29-36, 48-53, 70-69

Ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη χθες βράδυ στον αγώνα της ομάδας μας με τον Σπόρτιγκ. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας, αν και αρκετά άστοχοι από την περιφέρεια, κατάφεραν να προηγούνται οριακά με σκορ 15-14, καθώς και οι παίκτες του Σπόρτιγκ ακολουθούσαν σε αστοχία. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν όμως καλύτερο ρυθμό στην επίθεση σε αντίθεση με τους δικούς μας που παρέμεινα στα ίδια επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου. Έτσι με επιμέρους σκορ 14-22, η ομάδα του Σπόρτιγκ κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με 29-36. Παρά την προσπάθεια της ομάδας μας να αντιδράσει, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να προηγηθούν και με διψήφιες διαφορές, ωστόσο λόγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου η ομάδα μας αντέδρασε και με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα κατάφερε να βρει σκορ και στην επίθεση κι έτσι με την ολοκλήρωση της περιόδου αυτής να μειώνει σε 48-53. Αλλά και με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Σπόρτιγκ κατάφερα να πάρουν και πάλι διψήφιες διαφορές, όμως προς το τέλος του παιχνιδιού και πάλι την πολύ δυνατή μας άμυνα καταφέραμε να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια και μάλιστα να περάσουμε και με έναν πόντο μπροστά. Κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε ρωσική ρουλέτα με τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατάνε και να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν συγκλονιστικός με τον Σπόρτιγκ να παίρνει διαφορά 3 πόντων, όμως οι καλές άμυνες, η ψυχραιμία στις βολές και στις δύο τελευταίες φάσεις του αγώνα μας έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 70-69, σε μία βραδιά που μπορεί η ομάδα μας να μην απέδωσε σύμφωνα με τις δυνατότητές της, αλλά σίγουρα με καρδιά και πάθος να κερδίζει ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο, βγάζοντας πείσμα και χαρακτήρα νικητή. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παράγοντες του αγώνα για το πολύ ωραίο και αθλητικό θέαμα που μας προσέφεραν.

Εκ μέρους των προπονητών της ομάδας μας ο coach Νίκος (Γκίκας) δήλωσε με τη λήξη του παιχνιδιού:

«Ο Σπόρτιγκ έπαιξε πολύ καλά και συγχαρητήρια γι’ αυτή του την εμφάνιση, όμως αξίζουν συγχαρητήρια και στα δικά μας τα παιδιά, γιατί σε ένα κόντρα ματς δείξανε μεγάλη μαχητικότητα για να πάρουμε το παιχνίδι. Είμαστε σε μια φάση που ψάχνουμε τη νέα χημεία της ομάδας μετά τα Χριστούγεννα και νίκες σαν κι αυτήν βοηθούν την ομάδα να πάει προς το στόχο της. Προφανώς πρέπει να διορθώσουμε πράγματα που είδαμε μέσα από το παιχνίδι για να συνεχίσουμε τη βελτίωση, όμως βρήκαμε το σωστό δρόμο και σκοπεύουμε να τον διανύσουμε. Τώρα ακολουθεί ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την ενισχυμένη Κιβωτό, όμως είμαι αισιόδοξος γιατί πιστεύω στην ομάδα από τον τρόπο που δουλεύουν τα παιδιά και επειδή βλέπω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο, δεν τα παρατάει ποτέ!».

Εκ μέρους των παιδιών, οι εκ των πρωταγωνιστών της νίκης Νίκος Ηλιόπουλος και Δημήτρης Στεργίου δήλωσαν μετά το παιχνίδι αντίστοιχα:

«(Νίκος) Σε ένα πολύ δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι καταφέραμε και κλέψαμε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το ματς ανέδειξε κάποιες αδυναμίες που πρέπει να δουλέψουμε σαν ομάδα, αλλά και σημαντικά στοιχεία που μας χαρακτηρίζουν σα σύνολο. Την αυταπάρνηση και το πείσμα για κάθε φάση για κάθε νίκη».

«(Δημήτρης) Καταρχάς συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας το Σπόρτιγκ για αυτόν τον πολύ ωραίο αγώνα που δώσαμε χθες. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτή τη νίκη καθώς γνωρίζαμε πως οι αντίπαλοι μας ερχόντουσαν με καλή ψυχολογία μετά από μια πολύ καλή νίκη που κατάφεραν να κάνουν κόντρα στον Ποσειδώνα στη παράταση και αυτό είναι που κάνει ακόμα μεγαλύτερη τη χθεσινή μας νίκη, καθώς εμείς προσερχόμασταν από μια ήττα κόντρα στον Άγιο Νικόλαο. Παρόλο που βρισκόμασταν για ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού πίσω στο σκορ και μάλιστα με διψήφιες διάφορες η άμυνα ήταν το κλειδί που μας οδήγησε σε αυτή τη μεγάλη ανατροπή. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες αυτούς που παίξανε τον περισσότερο χρόνο μέχρι και αυτούς που δεν μπήκαν καθόλου και βοήθησαν με τη φωνή τους από τον πάγκο και τους προπονητές. Συγχαρητήρια και στον Νίκο (Ηλιόπουλο) για αυτό το πολύ δύσκολο τελευταίο lay up που έβαλε και μας οδήγησε στο ροζ φύλλο. Επόμενος αγώνας με την Κιβωτό εκτός έδρας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και απαιτείται ακόμα περισσότερη ενέργεια για να κερδίσουμε».

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 10 (2), Ανδρικόπουλος 5 (1), Κοντός Ι 5, Κοντός Γ 18 (2), Ηλιόπουλος 4, Χαντζόπουλος, Μαυροειδής 19, Παρασκευόπουλος 7 (1), Αγόρης, Βουδούρης 2, Τσιλιπάνος

Σπόρτιγκ (Νικητόπουλος - Τασιόπουλος): Νασόπουλος 2, Μιχαλόπουλος, Μπουγιούρης 3 (1), Τεάκα 13 (3), Γαρδέλης 17 (1), Τακίδης 30 (3), Ζήσης 4, Χατζής