Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Κούλης, Παπαγεωργίου, Δόβας
Δεκάλεπτα: 13-19, 18-11, 22-17, 19-21
Διακύμανση: 13-19, 31-30, 53-47, 72-68

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με ένταση και σασπένς από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ομάδα μας κατάφερε τελικά να πάρει το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα σε μια άτυπη ρεβάνς του αντίστοιχου αγώνα για το κύπελλο στην αρχή της σεζόν. Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά, η φιλοξενούμενη ομάδα του Ποσειδώνα αντέδρασε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 13-19. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες μας μπήκαν με τρομερή αποφασιστικότητα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να μη δεχτούν ούτε έναν πόντο για σχεδόν 8 λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι κάπου εκεί έβγαλαν και πάλι αντίδραση με το ημίχρονο να κλείνει με το εύθραυστο 31-30 υπέρ μας. Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και προσπάθησε να χτίσει διψήφιες διαφορές, πάντοτε όμως οι αντίπαλοι εύρισκαν τον τρόπο να επανέρχονται και να παραμένουν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο αυτό να ολοκληρώνεται με 53-47. Στο ίδιο μοτίβο και το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού με τις ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Κάθε φορά πάντως που η ομάδα του Ποσειδώνα κατάφερνε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ακόμα και όταν πέρασε μπροστά με 1 π. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι παίχτες μας έδειχναν ότι το ματς αυτό δεν είχαν σκοπό να το χάσουν, το έβλεπες στα μάτια τους και φυσικά στην προσπάθεια, την αποφασιστικότητα και την αυταπάρνηση εντός του αγωνιστικού χώρου με το τελικό 72-68 να δικαιώνει την φοβερή αυτή προσπάθεια. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους και στην ομάδα του Ποσειδώνα για την εικόνα που παρουσίασε στον αγώνα και την ανταγωνιστικότητά του. Επόμενος πολύ κρίσιμος αγώνας και πάλι εντός έδρας (Δευτέρα 18/12/2023 και ώρα 21:45 πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος) απέναντι στον Βριλησσιακό.

Ο coach Έκτορας (Οικονομόπουλος) δήλωσε για το παιχνίδι: «Συγχαρητήρια στον Ποσειδώνα για το όμορφο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο. Ξέραμε ότι θα παίξουμε με μια ομάδα που παίζει στο όριο του φάουλ στην άμυνα, με αρκετές επαφές και πολλή ενέργεια και είμαστε περήφανοι που ματσάραμε αυτήν την ενέργεια. Πέρα από την συγκέντρωσή μας που στην άμυνα ήταν σε ψηλά επίπεδα, ευτυχίσαμε να δούμε τους παίκτες μας να βουτούν για κάθε μπάλα στο πάτωμα. Όταν βλέπεις τον Άρη (Βουδούρη) να βουτάει 2 μέτρα πριν το κέντρο και να αρπάζει μια μπάλα που κυλάει 1,5 μέτρο μπροστά από το κέντρο και να την κερδίζει, τον Ιάσωνα (Κοντό) επίσης να παίρνει την μπάλα με βουτιά μέσα από τα χέρια του αντιπάλου του και τον Δημήτρη (Μαυροειδή) με αυτό το βιογραφικό να βουτάει στα 40 δεύτερα για την λήξη για ένα ριμπάουντ στο πάτωμα, τι μήνυμα δίνει αλήθεια σε αυτά τα παιδιά (!), τι σχολείο περνάνε (!), ο Δημήτρης επίσης κυνηγάει και κάνει την φάση του αγώνα με κόψιμο στο ταμπλό, μετά από προηγούμενο κόψιμο, επίσης στο ταμπλό, του Ιάσωνα στα τελευταία δύο λεπτά. Μετά εγώ τι να σου πω για Χ και Ο. Τα παιδιά βγαίνουν μπροστά, ο Νίκος (Ηλιόπουλος) δεν έχει ξεκουραστεί καθόλου από όλα τα γκαρντ μας και παίζει συνέχεια στα κόκκινα. Εμείς απλά καμαρώνουμε τις μάχες όλων τους με υπερηφάνεια. Έχουμε πει πολλές φορές ότι όλοι θέλουν να κερδίζουν στα λόγια, τα μικρά πράγματα όμως καθορίζουν τον νικητή και τα παιδιά πανάξια τον καθόρισαν. Επιθετικά είμαστε στον σωστό δρόμο έχοντας λίγο πάνω από 20 ασίστ για τέταρτο σερί παιχνίδι και μένει μόνο να φτιάξουμε λίγο κάποια επιπόλαια λάθη για να έχουμε καλύτερη ακόμα απόδοση. Όλα τα παιδιά βγήκαν μπροστά, δεν θέλω να αδικήσω κάποιον. Βγάζει υγεία η ομάδα μας, το χαιρόμαστε όλοι το ταξίδι. Ξέρουμε ότι την άλλη βδομάδα ο Βριλησσιακός έρχεται για να κερδίσει και έχει αποδείξει ότι μπορεί να το κάνει σε τέτοια παιχνίδια! Δύσκολο το πρωτάθλημα φέτος. Έχουμε μεγάλο κίνητρο για αυτό το παιχνίδι! Τέλος σαν υστερόγραφο θα ήθελα να πω ότι α) ξαναφιερώνουμε και αυτήν τη νίκη στον Βασίλη μας και β) έχω κάνει συμφωνία με τον Ιάσωνα όποτε βάζει ζευγάρι βολών να του δίνω 10 ευρώ από το μισθό μου, αν συνεχίσει έτσι θα χρειαστώ δανεικά για τα Χριστούγεννα! Καλή συνέχεια.»

Από την πλευρά των παικτών ο Νίκος (Ηλιόπουλος) είπε: «Χθες πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα από την οποία είχαμε χάσει με εκκωφαντικό τρόπο στο κύπελλο. Η νίκη αυτή ήταν μια είδους απάντηση από μέρους μας και η Πέμπτη συνεχόμενη της ομάδας μας πράγμα που αποδεικνύει πως βελτιωνόμαστε συνεχώς και αρχίζουμε να χτίζουμε καλές συνήθειες. Προσωπικά θεωρώ πως η μαχητικότητα και η αυταπάρνηση που αναδεικνύει η ομάδα ταιριάζουν απόλυτα στο τρόπο παιχνιδιού μου και έτσι έχω καταφέρει και εγώ να βρω ένα σημαντικό ρόλο στην ομάδα.»

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 9, Δαρόπουλος, Κοντός Ι 9, Κοντός Γ 12 (1), Ηλιόπουλος 2, Χαντζόπουλος 3 (1), Σιδερής, Ακτύπης 5, Μαυροειδής 24, Ντζαμάρας, Βουδούρης 8

Ποσειδώνας (Μπουζούλας - Τριανταφύλλης): Φετοκάκης 3. Καραμπάτος 9 (1), Δαβουλάρης 16, Γεωργακόπουλος 1, Σπυριδόπουλος 4. Πάνου 4, Σακελλάρίου 15 (4), Καγιάντζας 9 (1), Παναγιώτου 5, Κουτάντος 2