Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Κατσέλη, Κονταξάκης
Δεκάλεπτα: 13-20, 12-6, 19-13, 11-8
Διακύμναση: 13-20, 25-26, 44-39, 55-47

Με μία πολύ σημαντική νίκη η γυναικεία μας συνέχισε τις υποχρεώσεις της ομάδα για το πρωτάθλημα της Α2. Επικράτησε με 55-47 του Σπόρτιγκ σε εντός έδρας αγώνα για την 5η αγωνιστική. Η ομάδα παρά τις απουσίες της για μία ακόμα Κυριακή, κατάφερε να αντιδράσει μετά την ήττα από την Τερψιθέα και να βγάλει ψυχή, ένταση και πάθος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα επικράτησε εκμεταλλευόμενη κυρίως τα αμυντικά λάθη της ομάδας μας παίρνοντας μία διαφορά επτά πόντων (13-20). Η αρχή της δεύτερης περιόδου ήταν σε παρόμοιο ρυθμό μέχρι το 15-26, η μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα του Σπόρτιγκ, αυτή των 11 πόντων. Με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, ήρθε η αφύπνιση των αθλητριών μας και με την άμυνα να σφίγγει έκαναν ένα σερί 10-0 ως το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με μόλις έναν πόντο (25-26).

Μέχρι το 26ο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (32-33), σε αντίθεση με τα τέσσερα τελευταία λεπτά όπου η ομάδα μας πάτησε το γκάζι και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα με 44-36 (29’). Η αντεπίθεση του Σπόρτιγκ άρχισε με το που μπήκε ο αγώνας στην τελευταία του περίοδο καταφέρνοντας να περάσει ξανά μπροστά το σκορ στο 34΄ με 44-45 (κάνοντας ένα επιμέρους 0-9). Από εκεί και πέρα, ευστοχώντας και σε δύο κρίσιμα σουτ τριών πόντων, η ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα με 51-47 (38’), το οποίο με τη λήξη διαμορφώθηκε στο τελικό 55-47.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Ανδρικοπούλου (3ασ), Πατέρα 2 (5ρ 5ασ), Κοιλιαρίδη 12 (2τρ 2ασ), Κυριακάκη 6 (1τρ), Παναγιωτίδη 6 (5ρ 4defl), Κυρίδη 6 (2τρ 5ρ 2ασ), Καλογερία, Παρθενίου 11 (3τρ 8ρ 2κλ), Τζέλου 2, Κούκη 10 (2τρ 5ρ 3κλ)

Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου - Μυλωνάς): Πλώτα 2, Χαλικοπούλου 12 (1), Παντελή 8 (2), Μπέτκα 2, Ρουσουνέλου 7, Μουζάκη, Σερέπα 2, Κουφογιάννη 7, Δεληγιάννη 7