Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Χρηστίδης Π, Σπυρλιδάκης, Παπανικολάου
Δεκάλεπτα: 16-21, 16-9, 33-27, 13-17
Διακύμανση: 16-21, 32-30, 65-57, 78-74

Αυτή τη φορά η επίθεση έφερε τη νίκη! Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, πραγματικό derby, η ομάδα μας, παρ’ όλο που δεν έπαιξε με τη γνωστή ενέργεια και ένταση στην άμυνα, με εξαίρεση 6-7 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα, αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ επιθετικά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο μεγαλύτερο μέρος του και ακόμα κι όταν καταφέραμε να πάρουμε διαφορά δέκα πόντων λίγο πριν τη λήξη, η Πεντέλη έκανε μεγάλη προσπάθεια να επανέλθει, πλην όμως δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο από τους 4 πόντους με τελικό σκορ 78-74. Έτσι καταφέραμε κάτι πολύ σπουδαίο, να κάνουμε δηλαδή το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, με τρεις σερί νίκες τις τρεις πρώτες αγωνιστικές και μάλιστα απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους, που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό - κατά κοινή ομολογία – πολύ δυνατό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ. Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με το Κορωπί.

Μετά το τέλος του αγώνα ο coach Οικονομόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην Πεντέλη. Είχε σχεδιάσει και έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι! Εμείς παρουσιαστήκαμε νωθροί στο ενεργειακό κομμάτι, ειδικά στην άμυνα και βιαστικοί στην επίθεση στην αρχή του αγώνα. Κάναμε κάποια εξαιρετικά κομμάτια επιθετικά που μας κρατούσαν στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να είμαστε ομαδικοί και επιθετικοί στην επίθεση, αλλά βελτιωθήκαμε σημαντικά και στην άμυνα, όπου τα παιδιά έπαιξαν πραγματικά με τις αρχές μας. Όμως κάποια προσωπικά λάθη μας σε σωστές άμυνες και επειδή ο αντίπαλός μας ήταν στο bonus από νωρίς, οδήγησαν την ομάδα της Πεντέλης στις βολές, δεν μας άφησαν να ξεφύγουμε πάνω από 10 πόντους και κρατήθηκαν έτσι στο παιχνίδι! Συγχαρητήρια σε όλους στον Οργανισμό, αυτή ήταν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας, όμως να είστε σίγουροι ότι ξέρουμε τι μας περιμένει την άλλη βδομάδα στο Κορωπί, όπως επίσης ότι αν δεν αλλάξει η εικόνα του πάγκου μας και της άμυνάς μας, όσον αφορά την ενέργεια, το μόνο θετικό που θα θυμόμαστε, ίσως είναι τα παϊδάκια μετά τον αγώνα.»

Εκ μέρους των παικτών ο εκ των διακριθέντων, Φοίβος Χαντζόπουλος δήλωσε: «Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, που προερχόταν από δύο ήττες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Όλα τα παιδιά ανταποκριθήκαμε στην πίεση του αγώνα και με τη βοήθεια της εξέδρας φτάσαμε στη νίκη. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να βελτιωνόμαστε. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.»

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 8 (2), Ανδρικόπουλος 9 (3), Κοντός Ι 1, Αγόρης 5 (1), Κοντός Γ 10, Ηλιόπουλος 8, Χαντζόπουλος 12 (4), Σιδερής, Μαυροειδής 17, Ιλάσκου, Βουδούρης 8

Πεντέλη (Μάντζιος): Χωματάς 14 (2), Αργυρός 8 (2), Κοπακάκης 7 (1), Κασούρης 5 (1), Δρικόγιας 13 (1), Πατάς, Σαρακασίδης 3 (1), Μητσάκης 11, Παναρετάκης 13 (1), Μελέτης