ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 58-46 (ημ. 28-17)

Κύπελλο Γυναικών ΕΣΚΑ «Νίκος Βαρελάς» 2023-24

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Ψύχας, Μακρής
Δεκάλεπτα: 13-14, 15-3, 13-15, 17-14
Διακύμανση: 13-14, 28-17, 41-32, 58-46

Η νίκη επί της ΑΕΝ Κηφισιάς με 58-46 στον τέταρτο κατά σειρά αγώνα των Νέων Γυναικών, έδωσε την πρόκριση της ομάδας μας στο final-four του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ. Αν και το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 13-14, η καλή αμυντική παρουσία των αθλητριών μας στο δεύτερο, άλλαξε τη ροή του αγώνα με μόλις 3 πόντους παθητικό σε αυτό το διάστημα και στο ημίχρονο το σκορ να είναι στο +11 (28-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κατάφερε να πάρει ακόμα και διαφορά 19 πόντων (53-34 στο 35’), φτάνοντας στο τελικό 58-46 μέσα σε πανηγυρισμούς των κοριτσιών μας για αυτήν τη σημαντική πρόκριση. Οι υπόλοιπες ομάδες του final-four είναι οι Άρης Χολαργού, Προμηθέας και Τούφα.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Κυριακάκη 3 (4ρ 5ασ), Τζέλου 3 (1τρ 3ρ), Μεσίνι 22 (6τρ 4κλ), Κωνσταντινίδου Ι 2 (3ρ 2κψ), Καλογερία 7 (9ρ), Τάρλα 7 (1τρ 4ρ), Παλαμάρη 2 (7ρ 5ασ), Χαντζοπούλου 3 (1τρ), Γιαννακοπούλου, Παρθενίου 7 (5ρ), Κυρίδη 2 (4ρ 3ασ), Πολυμενάκου

ΑΕΝ Κηφισιάς (Κατρά - Μαύρου): Ρομποτή 6 (2), Παπαντώνη, Θεοδωρακοπούλου 4 (1), Σικιαρίδη 5, Γάλλου 10 (2), Αχμέτ Ο 9, Λίγκρη 2, Τσέρου 3 (1), Ανεζύρη 7 (1), Αχμέτ Ο, Καραδήμα