ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 105-65 (ημ. 46-35)

Γήπεδο: Κλειστό Αγ. Δημητρίου
Διαιτητές: Μπιτέρνας, Ιωάννου
Δεκάλεπτα: 17-19, 29-16, 39-22, 20-8
Διακύμανση: 17-19, 46-35, 81-57, 105-65

Την ήττα με το βαρύ 105-65 γνώρισε η ομάδα μας για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας από τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου. Το τελικό σκορ φανερώνει από μόνο του πως το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι παίκτες μας κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά (17-19), διότι ακολούθησε κατάρρευση λόγω και της πολύ καλά προετοιμασμένης ομάδας του Κρόνου και της εξαιρετικής απόδοσής της με πλήρη κυριαρχία σε όλους τους τομείς του αγώνα. Ενδεικτικό είναι πως στο 2ο δεκάλεπτο δεχθήκαμε 29 πόντους, σκοράροντας 16 (ημίχρονο 46-35), ενώ στο 3ο δεκάλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν 39-22 με αποτέλεσμα να κριθεί από πολύ νωρίς το ποιος θα είναι ο τελικός νικητής και η τέταρτη περίοδος να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ωστόσο, αυτό που θα πρέπει να κρατήσουμε και μάλιστα να είμαστε περήφανοι (όσο παράδοξο και αν ακούγεται) από τη χθεσινή αναμέτρηση, είναι ότι σε μία τόσο δύσκολη κατάσταση η ομάδα μας κατάφερε αυτό που πολύ λίγες θα κατάφερναν, να μείνει ενωμένη, να μείνει ομάδα, να μη διαλυθεί. Δεν ακούστηκε καμία γκρίνια, κανένα παράπονο καμία φωνή επικριτική προς συμπαίκτη ή προπονητή, μόνο φωνές ενθάρρυνσης και παρότρυνσης για πάλη και μαχητικότητα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και με αυτό ως οδηγό εξακολουθούμε να πιστεύουμε ότι αυτά τα παιδιά μπορούν να καταφέρουν πολλά. Ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς!

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Κατσούνης - Μπαντάς): Καραχάλιος 3 (1), Μπιλάλης 11, Παπαπέτρου 9 (1), Ξιούρας 14 (4), Παπαβασιλείου 7 (1), Κυριακόπουλος 15 (1), Ντόρβας 2, Βαρσαμούλης 26, Ροζάκης 2, Τσάβος 13, Γιαννουλάκης 3 (1)

Μελίσσια (Οικονόμοπουλος - Γκίκας): Βουδούρης 6, Σιδέρης, Πανέρης, Στεργίου Δ 13, Κοντός Ι 2, Κοντός Γ 2, Μαράντος 7 (1), Οικονομόπουλος 12 (2), Στεργίου Χ 2, Ανδρικόπουλος 10, Κρανιάς 11