ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 67-75 (ημ. 36-43)

Ημερομηνία: 23/10/2022 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων "Π. Τριανταφύλλου"
Διαιτητές: Χαϊνά, Καραμπιτσάνος
Δεκάλεπτα: 15-25, 21-18, 16-17, 15-15

Σε έναν ωραίο και δυνατό αγώνα, με έναν αρκετά δυνατό αντίπαλο, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα με 67-75. Ωστόσο, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα υπήρξε συνεπής στις αρχές της, δεν τα παράτησε ποτέ και με λίγη τύχη ίσως η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Αυτό που κρατάει ο coach Οικονομόπουλος και οι αθλητές του είναι η σαφής (και αναμενόμενη σε μεγάλο βαθμό) βελτίωση της απόδοσης της ομάδας σε όλους του τομείς και η βαθιά πίστη πως πολύ σύντομα πλέον θα έρθουν και τα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα μας μπήκε με πολλή όρεξη και ενέργεια στο γήπεδο, αλλά μετά τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 10 πόντους διαφορά (15-25). Η ομάδας μας έκανε προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, βελτίωσε κατά πολύ την επιθετική της προσπάθεια πετυχαίνοντας 21 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να έρθει το 36-43 του ημιχρόνου. Και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο επιμέρους σκορ (16-17), ωστόσο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης των αθλητών μας στα κρίσιμα σημεία της περιόδου, όπου η διαφορά έπεσε και στους 5 πόντους, να πλησιάσει και ίσως να περάσει μπροστά στο σκορ, διατήρησαν τη διαφορά στους 8 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο και πάλι έγινε μεγάλη προσπάθεια για να ανατραπεί η κατάσταση, αλλά τόσο η ποιότητα των αντιπάλων, όσο και κάποιες λεπτομέρειες (κυρίως χαμένα αμυντικά ριμπάουντ) δεν επέτρεψαν να αλλάξει η κατάσταση, με το τελικό σκορ 67-75 να κρίνεται δίκαιο.

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Βουδούρης 3 (1), Σιδερής, Πανέρης, Στεργίου Δ 14 (3), Κοντός Ι 6, Κοντός Γ 9 (1), Τριποδάκης 2, Μαράντος 6, Οικονομόπουλος 2, Ανδρικόπουλος 10 (3), Κρανιάς 15 (2)

Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 3, Κριθινάκης 19 (3), Καμπιτάκης 3 (1), Καλογεράκης 2, Μαραγκάκης 9 (3), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 7 (1), Κουρέπης 22, Βερτούδος 6 (1), Ραζής 3