Ημερομηνία: 09/10/2022 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Παν. Σαλπέας
Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Τζιμινίδης
Δεκάλεπτα: 26-18, 17-19, 16-10, 19-19

Σε ένα παιχνίδι που η γηπεδούχος ομάδα βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και ουσιαστικά διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη, η ομάδα μας έπαιξε με πάθος, δύναμη και ένταση μέχρι το τελευταίο λεπτό. Πίστεψε και πάλεψε για την ανατροπή, ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού και εμπειρίας σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Το τελικό σκορ, 78-66 (43-37 ημίχρονο), μάλλον αδικεί την εικόνα που παρουσίασαν οι αθλητές μας στο γήπεδο.

Πρώτος σκόρερ για τα Μελίσσια ήταν ο Κωνσταντίνος Κρανιάς με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Βουδούρης με 14, Μαράντος 12 και Ανδρικόπουλος με 11, ενώ από τους κορυφαίους σε απόδοση ήταν ο Νίκος Σιδερής που είχε πολλές κερδισμένες μάχες κάτω από τα καλάθια και έδωσε πολλές και σημαντικές βοήθειες στο χρόνο που αγωνίστηκε.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας εντός έδρας με την ΑΕ Πεντέλης.

Πορφύρας (Λειβάδης - Παπασπυριδάκος): Κυριακόπουλος 16, Αρμάος 14, Σιδέρης, Γκαϊτάσοφ 14 (1), Τάγαρης 10, Λαμπρόπουλος 8 (2), Τσούτσος 11 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Συμεωνίδης 2

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Βουδούρης 14, Στεργίου Δ, Κοντός Ι 2, Κοντός Γ 2, Μαράντος 13 (2), Τριποδάκης, Ανδρικόπουλος 11 (2), Πανέρης, Κρανιάς 22 (3), Σιδερής 2