Ημερομηνία: 14/11/2021 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Καραβίτης, Χρηστίδης Ηλ, Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 10-18, 18-22, 21-12, 14-8

Η αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο, έφεραν την ανατροπή και μια πολύ σημαντική νίκη για την ανδρική μας ομάδα.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε ο coach Δάγλας. O προηγούμενος εκτός έδρας αγώνας με τον Πανιώνιο, έδειχνε πως η ομάδα άρχισε να βρίσκει το δρόμο της. Στο 1ο ημίχρονο όμως με τον Ηλυσιακό, θυμήθηκε τον κακό της εαυτό και με προβλήματα στην άμυνα βρέθηκε μέχρι και 15 πόντους πίσω (34-49 στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου).

Εστιάζοντας στην άμυνα, η ψυχολογία των αθλητών μας γύρισε και στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, η ομάδα μας έφτασε σε απόσταση αναπνοής (49-52). Με μία λειτουργική πλέον άμυνα και παίκτες με πείσμα και δύναμη, δέχθηκε μόνο οκτώ (8) πόντους και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 63-60.

Ωραία στιγμή του αγώνα το buzzer beater του Δουρουντούς από τη σέντρα στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που ανέβασε την ψυχολογία της ομάδας. Επίσης, εξαιρετική η συμμετοχή του κόσμου, που ο coach Δάγλας και οι αθλητές, αφιέρωσαν τη νίκη στο τέλος του αγώνα.

Μελίσσια (Δάγλας - Κωνσταντόπουλος): Πρόφκα 7 (1), Στεργίου Μ 8 (2), Οικονομόπουλος 13 (2), Δοξάκης 14 (2), Σεργιένκο 3, Μπακέας 5 (1), Σπηλιόπουλος 1, Μαλτέζος 9, Κοντός Γ, Δουρουντούς 3 (1)

Ηλυσιακός (Λιτόπουλος - Καυκής): Ιορδάνογλου 1, Γραμματίκας, Φώτσης 5 (1), Μπινιάκου 3 (1), Καλδής 4, Βούρτσης 3 (1), Υμερι 8 (1), Κεφαλάς 5 (1), Στασινόπουλος 16, Παπαδής 7 (1), Μπάζιος 8