Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την ανδρική ομάδα, αφού για την 18η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής έκαμψε την αντίσταση της Νέας Ιωνίας με 66-60, κατορθώνοντας να φτάσει στη δωδέκατη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Με αυτή τη νίκη τα Μελίσσια παρέμειναν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, με 29 βαθμούς (12-5) έχοντας όμως έναν αγώνα λιγότερο. Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται ο Οίακας Ναυπλίου με 34 βαθμούς (16-2) και ακολουθεί η Ένωση Ιλίου με 33 βαθμούς (15-3).

Τα Μελίσσια ξεκίνησαν δυνατά και πήραν γρήγορα το προβάδισμα ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και εξουδετερώνοντας τα όπλα του αντιπάλου. Η ομάδα μας αποδίδοντας καλό μπάσκετ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +16 (37-21 στο 15') για να κλείσει τελικά το ημίχρονο προηγούμενη με 47-36.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Νέα Ιωνία πρoσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σταδιακά το σκορ κατορθώνοντας να περάσει μπροστά 56-57 στο 33' αλλά τα Μελίσσια δείχνοντας χαρακτήρα νικητή, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες και έχοντας υπομονή βρήκαν τις λύσεις στο σετ παιχνίδι, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους και φτάνοντας σε ακόμη μία νίκη με τελικό σκορ 66-60.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 66-60 (ημ. 47-36)