Η ανδρική ομάδα μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα πήρε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης στα τελευταία δευτερόλεπτα με 67-66.

Τα Μελίσσια ξεκίνησαν μουδιασμένα και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ και να βρεθούν μπροστά στο δεκάλεπτο με 23-14. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να μην μπορεί να πλησιάσει και οι παίκτες του Απόλλωνα να προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 39-31.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία αλλά ήταν άστοχη επιθετικά και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 51-43. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Τζωρτζόπουλο ο οποίος πέτυχε 16 από τους 18 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα Μελίσσια έκαναν ένα σερί 2-14 και μπήκαν μπροστά με 53-57. Οι γηπεδούχοι όμως δεν καταθέσαν τα όπλα και ξαναπήραν το προβάδισμα προηγούμενοι με 66-61 στο τελευταίο λεπτό. Η ομάδα μας όμως βγάζοντας ψυχή κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Τζωρτζόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 66-67 μόλις 4'' πρίν τη λήξη του αγώνα.

Μετά τη συμπλήρωση δεκαπέντε αγωνιστικών, η ομάδα μας μετρά ένδεκα νίκες και τέσσερις ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς (11-4) ισοβαθμώντας με την Αχαγιά 82. Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκετα ο Οίακας Ναυπλίου με 28 βαθμούς (13-2) και ακολουθούν η Ένωση Ιλίου και ο Γλαύκος με 27 βαθμούς (12-3).

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 66-67 (ημ. 39-31)

1ος Όμιλος Νότου - Β' Γύρος - 15η αγωνιστική

Ημερομηνία: 4/2/2018 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Απόλλωνα
Διαιτητές: Κονταράτος, Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 23-14, 16-17, 12-12, 15-24

Απόλλων (Καράμπελας - Δεράους): Οικονομάκης, Μπίτσικας 9 (2), Πρισκομάτης 4, Μπασδέκης 16 (1), Γεωργιάδης, Καραμπάς 18 (3), Πετρόπουλος, Οικονομόπουλος 11, Ανδρεόπουλος 8, Δρόσος

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 1, Τζωρτζόπουλος 18 (1), Βούλγαρης 3, Κοντός 4, Κυπαρίσης 7, Ζήρος, Καλογερόπουλος 10 (1) Παλλαντζάς 3 (1), Καραχάλιος 18, Τζέμης 3, Σταμέλος

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 11/2 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Κεραυνού Αιγίου.