Μετά από ένα δυνατό και συναρπαστικό αγώνα η ανδρική μας ομάδα ηττήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων από την Αχαγιά '82 με 64-73 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα μας στο ξεκίνημα του αγώνα παρουσιάστηκε νευρική και άστοχη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν στο σκορ με 0-10 στο 5' και να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Αχαγιάς μπροστά 9-20.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων και με δύο εύστοχες προσπάθειες των Νικολάου και Χαμηλού ανέβασαν την διαφορά στο +15 διαμορφώνοντας το σκόρ σε 11-26 στο 12'. Στο σημείο αυτό η ομάδα μας αντέδρασε, ανέβηκε επιθετικά και με πρωταγωνιστή τον Τζωρτζόπουλο έκανε ένα σερί 13-2 μέσα σε δύο λεπτά και μείωσε σε 24-28 στο 14' για να κλείσει το ημίχρονο με την Αχαγιά προηγούμενη με 36-39.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με φόρα το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο 23' με 43-39 και στη συνέχεια 52-50 στο 27'. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 54-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν άστοχη, και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 8-0 και να προηγηθούν 54-64 στο 36'. Τα Μελίσσια προσπάθησαν να αντιδράσουν και συνέχισαν να παλεύουν (61-66 , στο 38'), δεν μπόρεσαν όμως, να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και η ομάδα της Αχαγιάς πήρε τελικά τη νίκη με 64-73.

Μετά τη συμπλήρωση δεκατεσσάρων αγωνιστικών, η ομάδα μας μετρά δέκα νίκες και τέσσερις ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς (10-4) ισοβαθμώντας με την Αχαγιά 82. Την κορυφή της βαθμολογίας μοιράζονται τρεις ομάδες, η Ένωση Ιλίου, ο Οίακας Ναυπλίου, και ο Γλαύκος με 26 βαθμούς (12-2).

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΧΑΓΙΑ 82 64-73 (ημ. 36-39)

1ος Όμιλος Νότου - Β' Γύρος - 14η αγωνιστική

Ημερομηνία: 28/1/2018 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Φάκαρος, Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 9-20, 27-19, 18-17, 10-17

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος 2, Τζωρτζόπουλος 22 (5), Κυπαρίσης 2, Σταμέλος, Βούλγαρης 2, Κοντός 7 (1), Καλογερόπουλος 7 (1), Τζέμης, Ζήρος 2, Παλλαντζάς 3 (1), Βαθρακοκοίλης 3, Καραχάλιος 14

Αχαγιά 82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 7 (2), Σταμόπουλος 3, Νικολάου 14 (2), Γατσούλης 11 (1), Χρυσανθόπουλος, Χαμηλός 13 (4), Λαμπρόπουλος, Δαβάνης 15, Ταρναρής, Οικονομόπουλος 10

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 4/2 και ώρα 17:00 στο Κλειστό του Απόλλωνα με αντίπαλο την ομάδα του ΓΣ Απόλλων.