Τα πάνω κάτω στο πρωτάθλημα έφερε η ανδρική ομάδα η οποία μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, επικράτησε εκτός έδρας της πρωτοπόρου της βαθμολογίας Ένωσης Ιλίου με 71-66 για την δωδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Τα Μελίσσια, μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το αρχικό 4-0, βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα που "τσάκιζε κόκκαλα", πέρασαν μπροστά, έβγαλαν ενέργεια και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ιλίου με τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο να φτάνει μέχρι και το +18. Οι παίκτες της ομάδας μας σωστά στημένοι στο γήπεδο, βραχυκύκλωσαν τους γηπεδούχους οι οποίοι τελικά κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Φουντά και καλάθι του Βαρσαμούλη να μειώσουν τη διαφορά στους 10 πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 29-39.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, να βρίσκουν λύσεις και να μειώνουν σταδιακά το σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 50-52. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τις ομάδες να συμβαδίζουν αρχικά στο σκορ και τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 8-0 και να περνάνε μπροστά με τρίποντο και φάουλ του Μπέλλα Γ. στο 35' με 60-56. Η ομάδα μας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ανέτρεψε την κατάσταση, έδειξε τον χαρακτήρα και το μέταλλο νικητή που τη διακρίνει, και απάντησε με ένα 7-0 με το τρίποντο του Βούλγαρη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στα Μελίσσια με 60-63. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι οδήγησαν την ομάδα μας στη γραμμή των βολών με τους παίκτες μας να είναι ψύχραιμοι και να φτάνουν στο τελικό σκορ 66-71 σε μία σημαντική νίκη επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου.

Μετά τη συμπλήρωση δώδεκα αγωνιστικών, η ομάδα μας μετρά εννέα νίκες και τρεις ήττες και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς (9-3). Την κορυφή της βαθμολογίας μοιράζονται πλέον τρεις ομάδες, η Ένωση Ιλίου, ο Οίακας Ναυπλίου, και ο Γλαύκος με 22 βαθμούς (10-2). Στην πέμπτη θέση βρίσκεται η Αχαγιά 82 με 20 βαθμούς (8-4).

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 66-71 (ημ. 29-39)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2017-18
1ος Όμιλος Νότου - Α' Γύρος - 12η αγωνιστική

Ημερομηνία: 14/1/2018 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Ιλίου Β
Διαιτητές: Πολυχρόνης – Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 13-22, 16-17, 21-13, 16-19

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 19 (2), Μπέλλας Γ 10 (3), Σκαλωμένος 3, Φουντάς 6 (1), Πανουσόπουλος Θ 2, Μπολάτογλου 2, Μπέλλας Ο 15, Πανουσόπουλος Κ 1, Μανταλβάνος 2, Βαρσαμούλης 6, Μαγιντόμπε, Χαραλάμπους

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Πατρινός): Κύριος, Τζωρτζόπουλος 11, Κοντός Γ, Βαρθακοκοίλης 7 (1), Βούλγαρης 19 (3), Κοντός Α 8, Κυπαρίσης 5 (1), Ζήρος 4, Καλογερόπουλος 4, Παλλαντζάς 4 (1), Καραχάλιος 4, Τζέμης 5

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 21/1 και ώρα 17:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της Ολυμπιάδας Άσσου-Λέχαιου.