Με σημαντική νίκη ολοκλήρωσε τους αγώνες της για το 2017 η ανδρική μας ομάδα η οποία επιβλήθηκε μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με 73-62 του Έσπερου ΑΟΠΑ στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ' Εθνικής.

Ο προπονητής της ομάδας Στέλιος Σταϊκόπουλος δήλωσε μετά τον αγώνα: "Για άλλη μία φορά βασιστήκαμε στο μεγάλο βάθος του πάγκου, στο κράμα εμπειρίας, ταλέντου, και νεανικού ενθουσιασμού, αλλά και στο σωστό διάβασμα του αντιπάλου.Η αλήθεια είναι πως μερικές αποφάσεις των διαιτητών δημιούργησαν εκνευρισμό στην ομάδα μας. Όμως δείξαμε χαρακτήρα και γυρίσαμε το παιχνίδι, όταν βρεθήκαμε πίσω με επτά πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας έβγάλε πάθος, ενέργεια και μαχητική ψυχή, κάνοντας ένα επιμέρους +18 στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα απέναντι σε μία ανταγωνιστική και αξιόμαχη ομάδα όπως ο Έσπερος. Η ομάδα μας χτίστηκε για να μάχεται και αυτό πρέπει να κάνει σε κάθε παιχνίδι", συμπλήρωσε ο κόουτς Σταϊκόπουλος και πρόσθεσε: "Έύχομαι καλές γιορτές σε όλους. Με υγεία πάνω απ' όλα".

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με δυνατές μονομαχίες και γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ηταν 20-20 και το ημίχρονο έληξε 38-38. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι και τον τραυματισμό του Καραχάλιου ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο έδωσε σημαντικές βοήθειες μέσα στην ρακέτα, ξέφυγαν προσωρινά στο σκορ με +7 (42-49 στο 25'), αλλά η ομάδα μας αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε στο τέλος της περιόδου σε 51-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό και την πίεση που επέβαλε η ομάδα μας εκμεταλλευόμενη το βάθος του ρόστερ που διαθέτει και την μαχητικότητα η οποία τη διακρίνει, με αποτέλεσμα τα Μελίσσια να φτάσουν στην έβδομη φετινή νίκη τους με 73-62.

Μετά τη συμπλήρωση δέκα αγωνιστικών, η ομάδα μας μετρά επτά νίκες και τρεις ήττες και βρίσκεται στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς (7-3) ισοβαθμώντας με την Αχαγιά 82. Τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα απολαμβάνει με 19 βαθμούς (9-1) η Ένωση Ιλίου μετά την ήττα του Γλαύκου στην Κάτω Αχαΐα με 69-57. Στη δεύτερη θέση, ισοβαθμούν Οίακας Ναυπλίου και Γλαύκος με 18 βαθμούς (8-2).

ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 73-62 (ημ. 38-38)

Διοργάνωση: Γ' Εθνική Ανδρών 2017-18