Ημερομηνία: 20/02/2017 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Νέας Ιωνίας
Διαιτητές: Τσώνος, Κάρδαρης, Αθανασόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-16, 21-15, 19-13, 11-24

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η ανδρική μας ομάδα η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας με 68-64 της Νέας Ιωνίας κάνοντας την ανατροπή από το -13 σε ένα συγκλονιστικό αγώνα για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 16 νίκες και 2 ήττες και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 34 βαθμούς οκτώ αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηλυσιακού στο Ψυχικό αύξησε τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες στους τρεις βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση ισοβαθμούν με 31 βαθμούς (13-5) ο Ιωνικός που κέρδισε το Κουκάκι με 64-50, το Αιγάλεω που επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΦΕΑ με 76-73 και ο Ηλυσιακός που έχασε από τον Ποσειδώνα με 53-45.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας, η οποία έδειξε μέταλλο νικητή, ήταν ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 12 πόντους (2 τρίποντα) και ο Γιώργος Τύρλας με 12 πόντους (6 κερδισμένα φάουλ). Για τη Νέα Ιωνία ξεχώρισαν οι Παγώνης με 17 πόντους (1 τρίποντο) και Λίτσιος με 10 (2 τρίποντα).

Ο αγώνας στο κατάμεστο γήπεδο τηε Νέας Ιωνίας ήταν συναρπαστικός με δυνατές προσωπικές μονομαχίες, πάθος και ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και προηγήθηκε στο 6' με οκτώ πόντους διαφορά με τον Παρασκευόπουλο να σημειώνει το 4-12 αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, και με τον Παγώνη να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, μείωσαν σε 13-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία έσφιξε την άμυνά της και έκλεισε τους διαδρόμους για την ομάδα μας με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί 8-0 και να περάσει μπροστά στο 14' με δύο βολές του Λαμπρόπουλου, ο οποίος σημείωσε το 21-16. Η ομάδα μας βρήκε λύσεις στην άμυνα της Νέας Ιωνίας και με καλάθι του Κοντού πήρε ξανά το προβάδισμα στο 17' με 25-26. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Θάνο να σημειώνει το 34-31 και να δίνει μικρό προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Ιωνίας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σιλιτζήρης ισοφάρισε με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 34-34, αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι του Καραθανασόπουλου και δύο εύστοχα τρίποντα του Λίτσιου έκαναν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν στο σκορ με 42-34. Η ομάδα μας δεν είχε λύσεις και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πυροβολούν με τον Μαυρίδη να σημειώνει το 51-38 στο 28' και τον Δήμα το 53-40 στο 29' ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13. Με καλάθια των Παρσκευόπουλου και Κυπαρίση η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει και να κλείσει την τρίτη περίοδο με σκορ 53-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Δήμα να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στο +11 σημειώνοντας το 55-44 για τους γηπεδούχους αλλά η ομάδα μας αντέδρασε, έκλεισε τους διαδρόμους και με άμυνα από... ατσάλι "έπνιξε" τους γηπεδούχους, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και έκανε ένα σερί 8-0 με τον Δήμο να σημειώνει το 55-51 στο 35'. Ο Παγώνης με καλάθι και φάουλ αύξησε και πάλι το προβάδισμα για τη Νέα Ιωνία σημειώνοντας το 58-51 στο 36'. Ο Τζωρτζόπουλος ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 37' σημειώνοντας το 59-59, αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθια του Λίτσιου και του Μαυρίδη πέρασαν μπροστά με 63-59 1΄30΄' πριν τη λήξη του αγώνα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Στέλιου Σταίκόπουλου έβγαλαν ψυχή και πάθος με τον Τζωρτζόπουλο να πετυχαίνει επτά πόντους, να φέρνει μπροστά την ομάδα μας με εύστοχο τρίποντο στα 45'' πριν από τη λήξη σημειώνοντας το 63-64, και να οδηγεί τα Μελίσσια σε μιά παλικαρίσια και πολύτιμη νίκη με 64-68 επί ενός αντιπάλου ο οποίος ήταν εξαιρετικός.

Νέα Ιωνία (Δαμιανίδης): Παγώνης 17 (1), Καραθανασόπουλος 2, Θάνος 8, Βεκρής 4 (1), Μαυρίδης 7 (1), Ιγγλέζος 1, Λίτσιος 10 (2), Δήμας 8, Λαμπρόπουλος 2, Δεληγιάννης 5 (1), Στράγκας

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος, Τζωρτζόπουλος 12 (2), Κυπαρίσης 3, Σιλιτζήρης 8 (1), Κοντός 7 (1), Τύρλας 12, Παρασκευόπουλος 4, Δήμος 5, Καλογερόπουλος 11 (1), Κωτίδης 6

Επόμενος αγώνας στις 6/3 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Κρόνου Γέρακα για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.