ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 60-54 (ημ. 25-22)

Ημερομηνία: 13/02/2017 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σπυρόπουλος, Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 12-11, 13-11, 18-10, 17-22

Μία ακόμα νίκη κατέκτησε η ανδρική μας ομάδα επικρατώντας με σκορ 60-54 του ΑΟΚ Χαλανδρίου στο Κλειστό Μελισσίων στα πλαίσια της 17ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 15 νίκες και 2 ήττες και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 32 βαθμούς εννέα αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Στη δεύτερη θέση ακολουθεί ο Ηλυσιακός με 30 βαθμούς (13-4) ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ιωνικό ΝΦ στην παράταση με 68-73. Στην τρίτη θέση ισοβαθμούν με 29 βαθμούς (12-5) το Αιγάλεω και ο Ιωνικός ΝΦ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 15 πόντους (1 τρίποντο) και τον ακολούθησε ο Θανάσης Κοντός με 13 (2 τρίποντα) και ο Γιάννης Παρασκευόπουλος με 13 (2 τρίποντα). Για τον ΑΟΚ Χαλανδρίου ξεχώρισαν οι Αμπελάς με 13 πόντους (1 τρίποντο) και Μορφονιός με 11 (1 τρίποντο).

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα υποτονικά, χωρίς ρυθμό και επέτρεψε στους αντιπάλους να πάρουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5' με 2-6 για να ισοφαρίσει γρήγορα η ομάδα μας και να περάσει μπροστά 12-8 με καλάθι του Τύρλα στο 8' και τρίποντο του Κοντού στο 9'. Ο Αχής με εύστοχο σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το τελικό 12-11 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με την ομάδα μας να διατηρεί τα ηνία του αγώνα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Κωτίδης σημείωσε το 18-13 στο 13' για να απαντήσει με τρίποντο ο Αχής. Ο Τζωρτζόπουλος με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 21-16 στο 15' αλλά το Χαλάνδρι και πάλι με τους Αχή και Αμπελά σε καλή μέρα είχε τις απαντήσεις για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 25-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και ξέφυγε γρήγορα στο σκορ. Ο Κοντός με έξι συνεχόμενους πόντους σημείωσε το 31-22 ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους εννέα πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο Παρασκευόπουλος πήρε τη σκυτάλη σημειώνοντας επτά πόντους και με εύστοχο τρίποντο στη λήξη της περιόδου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο κάνοντας το σκορ 43-32.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο εύστοχα τρίποντα για την ομάδα μας. Ο Τζωρτζόπουλος σημείωσε το 46-32 στο 31' και ο Παρασκευόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +17 και διαμόρφωσε το 49-32 στο 32'. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι "μεταμορφώθηκαν" πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ και με άξονες τον Αμπελά και τον Λουγιάκη προσπάθησαν να πετύχουν μια επική ανατροπή κάνοντας ένα σερί 3-20 με τον Μορφονιό να ισοφαρίζει σε 52-52 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Τύρλας με καλάθι και φάουλ και πέντε συνεχόμενοι πόντοι, δια χειρός Τζωρτζόπουλου, επανέφεραν τις... καρδιές στη θέση τους για να καταλήξει το ροζ φύλλο σε "πορτοκαλί" χέρια με τον Δημητριάδη να διαμορφώνει το τελικό 60-54.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος, Τζωρτζόπουλος 15 (1), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 2, Κοντός 13 (2), Τύρλας 5, Παρασκευόπουλος 13 (2), Δήμος 4, Καλογερόπουλος 2, Πανταζής, Κωτίδης 4

ΑΟΚ Χαλάνδρι (Γιαννάκης - Γιαννακάκης): Βαλληνδράς, Φρίμας, Κονδύλης 2, Λουγιάκης 6, Δημητριάδης 10, Αχής 8 (2), Μορφονιός 11 (1), Αμπελάς 13 (1), Οικονομόπουλος 2, Αθανασιάδης 2

Επόμενος αγώνας στις 20/2 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Νέας Ιωνίας με αντίπαλο την ομάδα της Νέας Ιωνίας για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.