Ημερομηνία: 30/01/2017 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Διμπινούδης, Καλογερόπουλος, Γρίβα
Δεκάλεπτα: 13-8, 14-25, 21-15, 24-13

Η ανδρική μας ομάδα βγάζοντας ψυχή, πάθος και ομαδικότητα πήρε παλικαρίσια νίκη επί του Ιωνικού ΝΦ στο Κλειστό Μελισσίων με σκορ 72-61, παίρνοντας μιά άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο, και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ μετά από 15 αγωνιστικές.

Η ομάδα μας μετρά πλέον 14 νίκες και 1 ήττα οδηγώντας την κούρσα του πρωταθλήματος με 29 βαθμούς. Την δεύτερη θέση μοιράζονται με 25 βαθμούς ο Ηλυσιακός (11-3) που έχει έναν αγώνα λιγότερο, το Αιγάλεω (10-5), ο Ιωνικός ΝΦ (10-5) και η Νέα Ιωνία (10-5).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τύρλας με 25 πόντους (11 ρημπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ) και τον ακολούθησε ο Παντελής Καλογερόπουλος με 20 (2 τρίποντα, 6 ρημπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ). Για τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Αφαλίδης με 14 πόντους, Τσακίρης με 13 πόντους και Τρικαλιώτης με 12 (1 τρίποντο).

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με δυνατές προσωπικές μονομαχίες και ένταση. Οι φιλοξενούμενοι, με μοναδικό στόχο την νίκη που θα τους έβαζε ξανά στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και βρέθηκαν μπροστά αλλά η ομάδα μας έκανε την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με -10 στα μισά της τρίτης περιόδου αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ και σημειώνοντας ένα επιμέρους σκορ 43-22 στα τελευταία 16 λεπτά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με τις άμυνες προσαρμοσμένες στα όπλα των δύο αντιπάλων να πρωταγωνιστούν. Η ομάδα μας πήρε γρήγορα το προβάδισμα με τον Τσέλιο να σημειώνει το 6-0 στο 2' αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν με τον Τσακίρη να σημειώνει το 8-5 στο 4' με καλάθι και φάουλ. Ο Καλογερόπουλος ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους σημειώνοντας το 13-6 στο 8' για να μειώσει ο Ζήρος σε 13-8 και να λήξει έτσι η πρώτη περίοδος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τύρλα να δίνει έναν "αέρα" επτά πόντων στην ομάδα μας σημειώνοντας το 15-8 στο 11' αλλά ο Ιωνικός με τον Τσακίρη να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους και τον Τρικαλιώτη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων έκανε γρήγορα ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά με 15-17 στο 14'. Τσακίρης και Τρικαλιώτης συνέχισαν να πυροβολούν με τον πρώτο να σημειώνει το 21-25 στο 18' και τον δεύτερο να σημειώνει το 24-30 στο 19'. Ο Πολυχρονόπουλος ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους εννέα πόντους σημειώνοντας το 24-33 με εύστοχο σουτ τριών πόντων μετά από λάθος επαναφορά της ομάδας μας αλλά ο Τύρλας με προσωπικό καλάθι και φάουλ απέναντι στον Γιαννουλάκο κατέβασε τη διαφορά και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27-33.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Τρικαλιώτη να σημειώνει το 27-37 στο 22' και τον Τσακίρη το 29-39 στο 24'. Με ένα σερί 5-0 η ομάδα μας ξεκίνησε την αντεπίθεση και μείωσε σε 34-39 αλλά οι φιλοξονούμενοι με τρίποντο του Ζήρου ξέφυγαν και πάλι με 34-42 στο 25'. Η ομάδα μας αντέδρασε, έκλεισε τους διαδρόμους, πίεσε σε όλο το γήπεδο και σταδιακά μείωσε την διαφορά με τον Τύρλα να σημειώνει το 38-42 στο 26', τον Τζωρτζόπουλο να μειώνει σε 42-44 στο 27' και τον Καλογερόπουλο με καλάθι και φάουλ να ισοφαρίζει στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώνοντας το σκορ σε 48-48.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά το τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Τύρλα να σημειώνει το 50-48 στο 32' και τον Καλογερόπουλο με εύστοχο σουτ τριών πόντων να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στους επτά πόντους σημειώνοντας το 58-51 στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας το σκορ σε 58-54. Στο σημείο αυτό η ομάδα μας έβγαλε ψυχή και πάθος και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε λάθη και έτρεξε ένα σερί 8-0 με τον Καλογερόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο και να ανεβάζει το σκορ για πρώτη φορά στους δώδεκα πόντους σημειώνοντας το 66-54 δύο λεπτά πριν τη λήξη ολοκληρώνοντας την μεγάλη ανατροπή.

Τα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα του Ιωνικού προσπάθησε να μειώσει χωρίς να τα καταφέρει με τον Παρασκευόπουλο να σφραγίζει την σημαντική νίκη επί ενός εξαιρετικού και σπουδαίου αντιπάλου σημειώνοντας το τελικό 72-61.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 5 (1), Τζωρτζόπουλος 8, Κυπαρίσης 4, Σιλιτζήρης 5, Κοντός, Τύρλας 25, Παρασκευόπουλος 2, Δήμος 3, Καλογερόπουλος 20 (2), Πανταζής, Κωτίδης, Ταμπάκης

Ιωνικός ΝΦ (Καρατζάς - Μπρούσαλης): Πολυχρονόπουλος 5 (1), Τσακίρης 13, Τρικαλλιώτης 12 (1), Αρτουσένκο 6, Υφαντής 2, Μπάτσος, Μαρουλής, Ζήρος 8 (1), Γιαννουλάκος 1, Αφαλίδης 14

Επόμενος αγώνας στις 6/2 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Ψυχικού με αντίπαλο την ομάδα του Ποσειδώνα για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.