Ημερομηνία: 18/1/2017 και ώρα 18:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Μαγκουνής, Ορφανός
Δεκάλεπτα: 12-12, 11-20, 17-18, 17-13

Η ανδρική μας ομάδα ήθελε και προσπάθησε αλλά τελικά ηττήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων από τον Παπάγου με 63-57 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας είχε πολύ καλή παρουσία και κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παρά το γεγονός ότι τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες, μιας και οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονται με επιτυχία στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Νίκος Σιλιτζήρης με 20 πόντους (4 τρίποντα) και ο Παντελής Καλογερόπουλος τον ακολούθησε με 14 (2 τρίποντα). Για την ομάδα του Παπάγου ξεχώρισαν οι Κακιούζης με 16 πόντους και Δέδες με 10 (2 τρίποντα).

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 11-6 στο 7' αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με τον Κακιούζη να σημειώνει 6 συνεχόμενους πόντους και να κάνει το σκόρ 11-12 και το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 12-12 με τον Κοντό να ευστοχεί σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές που κέρδισε στη λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16' με τον Καλογερόπουλο να σημειώνει το 18-20 αλλά στο σημείο αυτό ο Δέδες με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στους "στρατηγούς" και το ημίχρονο τελειώσε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με σκορ 23-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να μειώσει τη διαφορά. Στο 23' ο Τσέλιος σημείωσε το 30-36, στο 27' ο Τύρλας έκανε το 36-43 αλλά μετά από αρκετά ομαδικά λάθη και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας με το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 40-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπάγου έδειξε να "καθαρίζει" την πρόκριση με τη διαφορά να φτάνει την μέγιστη τιμή στο 35' και τον Δέδε να σημειώνει με σουτ τριών πόντων το 41-58. Οι παίκτες μας όμως δεν παράτησαν το παιγνίδι, έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση και με τον Νίκο Σιλιτζήρη να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα έκαναν ένα σερί 10-2 και κατέβασαν γρήγορα τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους με το σκορ να είναι 51-60 2.15'' πριν από τη λήξη.

Στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα μας πίεσε σε όλο το γήπεδο και πάλεψε για να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή από το -17 αλλά 4 χαμένες βολές δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει κάτι καλύτερο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κι άλλο τη διαφορά με τον Καλογερόπουλο να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Χαϊκάλη να διαμορφώνει το τελικό 57-63 στέλνωντας τους φιλοξενούμενους στο επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 4, Τζωρτζόπουλος 2, Κυπαρίσης, Σιλιτζήρης 20 (4), Κοντός 4, Τύρλας 9, Παρασκευόπουλος, Δήμος 4, Καλογερόπουλος 14 (2), Κωτίδης

Παπάγου (Σορώτος - Παπασπυριδάκος): Γεωργούλης, Φωτητζόγλου, Αποστολίδης 7 (1), Δέδες 10 (2), Ζώρζος 4, Αρσένης 5 (1), Φακοπουλίδης 6, Καμπούρης 6, Χαϊκάλης 4, Γκάτζο 5 (1), Κακιούζης 16

Επόμενος αγώνας στις 23/1 και ώρα 21:15 στη Ν. Φιλαδέλφεια με αντίπαλο την ομάδα της ΦΕΑ για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ.