Ημερομηνία: 5/12/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Χρηστίδης Η, Αργυρούδης
Δεκάλεπτα: 18-18, 26-14, 15-17, 27-22

Για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ, η ανδρική μας ομάδα κατέκτησε μία ακόμα σημαντική νίκη επικρατώντας εντός έδρας με 86-71 του Αιγάλεω, σε μια ιδιαίτερα θερμή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων οι οπαδοί των φιλοξενούμενων.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς, έχοντας 9 νίκες σε 10 αγώνες. Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ισοβαθμούν με 17 βαθμούς ο Ηλυσιακός, ο οποίος έχει έναν αγώνα λιγότερο, η Νέα Ιωνία και ο Ιωνικός ΝΦ. Στην πέμπτη θέση που οδηγεί στα playoffs ανόδου, ισοβαθμούν με 16 βαθμούς ο Ποσειδών ΝΨ, το Αιγάλεω και η Ηλιούπολη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Γιώργος Τζωρτζόπουλος με 26 πόντους (5/5 τρίποντα, 4/5 δίποντα και 3/4 βολές) και ο Νίκος Σιλιτζήρης τον ακολούθησε με 14 (1 τρίποντο), ενώ για το Αιγάλεω ξεχώρισαν οι Κυριακόπουλος με 18 πόντους (1 τρίποντο), Μούγιος με 11 και Κούτρας με 11 (1 τρίποντο).

Ο αγώνας στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να είναι 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας πάτησε το... γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Τζωρτζόπουλο, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, έφτασε γρήγορα το προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο σημειώνοντας το 34-24 στο 15'. Στο σημείο αυτό, αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα για τους φιλοξενούμενους ο Βαθρακοκοίλης και το Αιγάλεω γύρισε την άμυνα σε ζώνη, μειώνοντας προσωρινά με τον Κυριακόπουλο να κάνει το 39-32. Με πέντε συνεχόμενους πόντους, ο Τζωρτζόπουλος έφερε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και το ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται 44-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ομάδα μας να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να μην επιτρέπει στους αντιπάλους να μειώσουν κάτω από τους 10 πόντους. Το σκόρ στο 24' ήταν 49-38, στο 27' 54-44 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται με 59-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας, αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, άνοιξε τη διαφορά η οποία έφτασε στους 25 πόντους στο 36' με τον Τζωρτζόπουλο να σημείωνει με ένα ακόμα τρίποντο το 79-54. Το Αιγάλεω προσπάθησε να αντιδράσει, καταφέρνοντας μόνο να μειώσει τη διαφορά με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 86-71.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 7 (1), Τζωρτζόπουλος 26 (5), Κυπαρίσης 7, Σιλιτζήρης 14 (1), Κοντός 6, Τύρλας 12 (1), Παρασκευόπουλος, Δήμος 2, Καλογερόπουλος 12 (1), Πανταζής

Αιγάλεω (Τσακίρης - Καραμπέλιας): Κυριακόπουλος 18 (1), Καλλιγάς, Βαρθακοκοίλης 7 (1), Κακάβουλας 3 (1), Οικονόμου, Μούγιος 11, Κουρής, Παπαϊωάννου 7, Ζαμπέτης 4, Κούτρας 11 (1), Λαμπρόπουλος 10 (3)

Επόμενος αγώνας στις 12/12 και ώρα 21:45 στo Κλειστό των Πατησίων με αντίπαλο την ομάδα του Σπόρτιγκ.