ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 59-72 (ημ. 32-34)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 22η αγωνιστική (1ος όμιλος)
Ημερομηνία: 8/3/2012 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Κλειστό Πετρούπολης
Διαιτητές: Λύρας, Παυλόπουλος Ηλ
Δεκάλεπτα: 13-21, 19-13, 3-13, 24-25

Μία ακόμα νίκη για την ανδρική μας ομάδα, αυτήν τη φορά εκτός έδρας με 72-59 επί της ουραγού Ολυμπιάδας η οποία δεν έχει πετύχει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Έτσι, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ισοβαθμεί με Προμηθέα και Κουκουβάουνες στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα μόλις βαθμό πίσω από την Παλατιανή την οποία αντιμετωπίζει εντός έδρας την ερχόμενη αγωνιστική.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα μας ξεκίνησε εύστοχα και δυνατά παίρνοντας μία διαφορά οκτώ πόντων (13-21 στο 10') την οποία μεγάλωσε με την αρχή της δεύτερης περιόδου (13-27 στο 13'). Από εκεί και πέρα όμως, η Ολυμπιάδα πιο συγκεντρωμένη και σαφώς πιο εύστοχη από την αρχή του αγώνα, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και με ένα επιμέρους σκορ 19-7 να είναι μόλις δύο πόντους πίσω στο ημίχρονο (32-34). Η καλή άμυνα της ομάδας μας (ένα τρίποντο παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο) έδωσε εκ νέου έναν αέρα δώδεκα πόντων (35-47 στο 30'). Η διαφορά κατά την τελευταία περίοδο έφτασε και τους είκοσι πόντους με το παιχνίδι να λήγει με 59-72 μετά από συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων.

Ολυμπιάδα (Κριμιτζάκης): Γαβρίδης 16 (1), Κουμπούρας 2, Πολίτης 6 (1), Μάρκος, Αχτίπης 27 (5), Μπέτσης, Δουβέας, Νικολόπουλος 6, Παλάσκας 2

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Κασκούρας, Παπαμιχαήλ 5, Νάνης 2, Παπαδόπουλος 11, Πλαγιαννάκος 18 (3), Ζερβός 6, Κλεάνθους 10, Βιτζηλαίος 6, Γκατζούλης 6, Γεωργανάς 6, Κυπαρίσσης, Νίκολι 2

Επόμενος αγώνας στις 16/3 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα της Παλατιανής.