Ημερομηνία: 31/10/2016 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Θεονάς, Παπαφωτίου, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 22-10, 21-14, 11-20, 5-10

Δύσκολη και σημαντική εντός έδρας νίκη επί της Νέας Ιωνίας με σκορ 59-54 πέτυχε η ομάδα μας στο Νέο Κλειστό Μελισσίων στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑ. Με τη νίκη αυτή τα Μελίσσια έφτασαν τους Ίωνες στη βαθμολογία έχοντας 9 βαθμούς και ρεκόρ 4-1 και μαζί με τον Ηλυσιακό ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής τον Ιωνικό ΝΦ, ο οποίος είναι η μόνη αήττητη ομάδα με 10 βαθμούς έχοντας πετύχει 5 νίκες.

Η ομάδα μας παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στον αγώνα, ένα πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά, και ένα κακό στο δεύτερο με το επιμέρους σκορ στο διάστημα αυτό να είναι 16-30 για την ομάδα της Ν. Ιωνίας. Πρώτος σκόρερ για τους "πορτοκαλί" ο Κώστας Τσέλιος με 15 πόντους και ο Παντελής Καλογερόπουλος τον ακολούθησε με 11.

Τα Μελίσσια ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ δυνατά και κατάφεραν να φέρουν το παιγνίδι στα μέτρα τους από την αρχή. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση η ομάδα μας προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων με τον Καλογερόπουλο να την στέλνει στους 15 πόντους στο 9' (22-7) και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 22-10.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να πατάει το γκάζι και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ οι παίχτες μας ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ, εξουδετέρωσαν όλα τα όπλα της Ν. Ιωνίας και συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά με το σκορ να γίνεται 29-16 στο 15', 37-20 στο 18' και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 43-24 με τρίποντη βόμβα του Καλογερόπουλου εκτοξεύοντας την διαφορά στους 19 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Παρασκευόπουλου και ένα του Τσέλιου η διαφορά άγγιζε συνεχώς την μέγιστη τιμή της στους 21 πόντους. Το σκορ στο 26' έγινε 49-28 αλλά στο σημείο αυτό η ροή του αγώνα άλλαξε με τους Ίωνες να έχουν ήδη γυρίσει την άμυνα σε ζώνη από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με την ομάδα μας να χάνει το ρυθμό της με συνεχόμενα άστοχα σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 16-5 με αιχμές τους Δεληγιάννη, Λίτσιο και Βεκρή και σε συνδυασμό με 4 συνεχόμενες άστοχες βολές των παικτών μας μείωσαν τη διαφορά στους 10 πόντους με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 54-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιγνίδι ήταν πολύ νευρικό με πολλά λάθη και αστοχία και από τις δύο ομάδες. Οι Ίωνες συνέχισαν με άμυνα ζώνης αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 6 πόντους στο 39' (58-52). Στα τελευταία δευτερόλεπτα μία εύστοχη βολή του Τύρλα και δύο βολές από τους Ίωνες διαμόρφωσαν το τελικό 59-54 με την ομάδα μας να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και να μετράει πλέον 21 συνεχόμενες νίκες στα Μελίσσια αφού έχει να χάσει από τις 16/2/2015.

Μελίσσια (Σταϊκόπουλος - Ψυχογιόπουλος): Τσέλιος 15 (1), Τζωρτζόπουλος 8 (2), Κυπαρίσης 2, Σιλιτζήρης 2, Κοντός, Τύρλας 7, Παρασκευόπουλος 7 (1), Δήμος 4, Καλογερόπουλος 11 (1), Πανταζής, Κωτίδης 3 (1)

Νέα Ιωνία (Δαμιανίδης - Μπακής): Παγώνης 9, Φαναριώτης, Θάνος, Βεκρής 8 (2), Μαυρίδης 5 (1), Ιγγλέζος, Λίτσιος 13, Δήμας 2, Λαμπρόπουλος 4, Δεληγιάννης 13 (1)

Επόμενος αγώνας στις 7/11 και ώρα 21:00 στo Κλειστό Γέρακα με αντίπαλο την ομάδα του Κρόνου Γέρακα.