ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 66-68 (ημ. 34-31, κ.α. 54-54)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 20η αγωνιστική (1ος όμιλος)
Ημερομηνία: 23/2/2012 και ώρα 19:45
Γήπεδο: Κλειστό Γέρακα
Διαιτητές: Παπανικολάου, Ζερβούδης
Δεκάλεπτα: 16-17, 18-14, 9-10, 11-13, 12-14

Μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες, από Κουκάκι και Αίολο-Ταύρο, η ομάδα μας κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας. Το παιχνίδι στο Γέρακα ήταν δύσκολο διότι πέρα του ότι η ομάδα προερχόταν από τις δύο αυτές ήττες, είχε να αντιμετωπίσει, για έναν ακόμα αγώνα, την απουσία του playmaker Χρήστου Τσομώκου λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας, ενώ ήταν καλύτερη των γηπεδούχων, δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ εξαιτίας των τριπόντων που δέχθηκε, τέσσερα στον αριθμό (16-17 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γέρακα πέρασε μπροστά στο σκορ και κατάφερε στο ημίχρονο να προηγείται με τρεις πόντους διαφορά (34-31 στο 20').

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ως κυρίαρχο στοιχείο του τις άμυνες και την αστοχία των ομάδων, με αποτέλεσμα το επιμέρους 9-10 να μην αλλάξει κάτι στη διαφορά του αγώνα (43-41 στο 30'). Η τελευταία περίοδος βρήκε τους δύο αντιπάλους να παλεύουν επί ίσοις όροις για τη νίκη χωρίς κάποιον να το καταφέρνει. Το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 54-54 και να λύνουν τις διαφορές τους στην πεντάλεπτη παράταση.

Η παράταση ήταν παράσταση για έναν. Η ομάδα μας πατούσε πλέον πιο γερά στο παρκέ και κατάφερε ένα λεπτό πριν το τέλος να παίρνει μία διαφορά επτά πόντων (60-67 στο 44'). Κάποια αμυντικά όσο και επιθετικά λάθη, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι και μετά το θρίλερ των ελευθέρων βολών που ακολούθησε, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδας μας. Νίκη που πανηγυρίστηκε πολύ από παίκτες, προπονητές και φιλάθλους, που είχαν ακολουθήσει την ομάδα σε αυτόν τον δύσκολο όσο και σημαντικό αγώνα.

Γέρακας (Τσίκος - Κωστής): Τριχιάς 16 (2), Μπρατσιώτης 8 (2), Τσίτουρας 8, Αγγελακόπουλος 11 (1), Μπάτσος 8, Χατζησωκράτης, Ελ Γκάλι, Καραγιάννης 2, Πανταζής 13

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Κασκούρας, Παπαμιχαήλ 7, Νάνης 11 (2), Παπαδόπουλος 17, Πλαγιαννάκος 7 (1), Ζερβός, Κλεάνθους 8, Βιτζηλαίος, Παναγιώτου, Γκατζούλης, Γεωργανάς 18, Νίκολι

Επόμενος αγώνας στις 1/3 και ώρα 21:30 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Αχιλλέα.