ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 59-42 (ημ. 29-23)

Διοργάνωση: Κύπελλο ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - Β' Φάση
Ημερομηνία: 11/11/2011 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Ραχιώτης, Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 16-14, 13-9, 22-13, 8-6

Η διάθεση και η ομαδική δουλειά στον αμυντικό και επιθετικό τομέα, ήταν τα κύρια συστατικά της γυναικείας μας ομάδας στον αγώνα Κυπέλλου με αντίπαλο τον ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος. Το τελικό 59-42 ήρθε φυσιολογικά, δίνοντας στην ομάδα μας την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την ομάδα ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι (16-14 στο 10'). Η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδα μας, στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφερε τη διαφορά στους έξι πόντους με το τέλος του ημιχρόνου (29-23). Όμως αυτό ήταν μόνο η αρχή. Η εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, σε συνδυασμό με την επιθετική ευστοχία των παικτριών μας, ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (51-36 στο 30'). Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του ΜΕΛΑΣ και μετά από ένα διαδικαστικό - όπως εξελίχθηκε - τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας επικράτησε με 59-42 παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Μελίσσια (Κουκής): Κασίμη, Σολωμού 16 (2), Μοίρα 16, Καβαλάρη 7, Κεμαβόρ 12 (2), Ζακυνθινού, Ροϊδου 5, Καραβέλη, Σκαρογιάννη 3

ΜΕΛΑΣ (Ζαφειρόπουλος): Σιδέρη, Τσιφτελή 4, Αλεξανδρή 9 (1), Βλαχάκη, Εμμανουήλ 2, Κοντοδιού 5 (1), Σταυράτη, Μιχοπούλου, Χαλιβίδου 2, Μακρυνίκα 20, Γιαννέλη

Επόμενος αγώνας της ομάδας για το πρωτάθλημα, στις 13/11 και ώρα 19:00 με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΟ Θρίαμβος Αθηνών στο Κλειστό Μιχ. Μουρούτσος.