ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 80-85 (ημ. 35-54)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Ορφανός Ι, Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 10-32, 25-22, 22-11, 23-20
Διακύμανση: 10-32, 35-54, 57-65, 80-85

Ένα πολύ δυνατό και άκρως συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Τρίτης στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων, όπου το εφηβικό μας αντιμετώπισε το αντίστοιχο του Αγ. Νικολάου Παλλήνης για την Α2 Κατηγορία. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σχεδόν εφιαλτικά για την ομάδα μας, η οποία βρέθηκε μέχρι και 25 πόντους πίσω στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 10-32(!) και το ημίχρονο με 35-54.

Ωστόσο τα παιδιά μας εμφανίστηκαν τελείως αλλαγμένα στο δεύτερο μέρος και η βελτίωση σε άμυνα κυρίως, αλλά και επίθεση ήταν τόσο μεγάλη, ώστε το 3ο δεκάλεπτο να κλείσει με επιμέρους σκορ 22-11. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι αθλητές της ομάδας μας έδωσαν πραγματικά ό,τι είχαν μειώνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 2 πόντους (77-79) λίγο πριν το τέλος, πλην όμως η νευρικότητα από την πίεση νίκησε τη θέληση και τελικά ήρθε η ήττα με τελικό σκορ 80-85, πληρώνοντας ουσιαστικά την προβληματική εμφάνιση στο πρώτο μισό του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, θα ήταν πολύ άδικο να μην συγχαρούμε όλους τους αθλητές και τον coach Αντώνη που πίστεψαν και πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για μια επική ανατροπή, που μπορεί τελικά να μην ήρθε, όμως το πνεύμα νικητή που έβγαλε όλη η ομάδα, η υπερπροσπάθεια που κατέβαλε και η πίστη και το πάθος που έβγαλε για να πάρει τη νίκη μόνο ως νικητές μπορεί να τους χαρακτηρίσει! Ψηλά τα κεφάλια λοιπόν και πάμε για τα επόμενα κρατώντας ως μάθημα το κακό ξεκίνημα και ως οδηγό την εμφάνιση στο δεύτερο μισό του αγώνα. Μπράβο μάγκες!

Μελίσσια (Πολυχρονόπουλος): Αρμάγος, Τερλιξής 6, Σταυράτης 2, Κώτσης 2, Τασιούλας 12, Ντζαμάρας 9 (2), Παπαϊωάννου 36, Καραδήμος 6, Αθανασίου 7

Αγ. Νικόλαος Παλλήνης (Τσιαντής): Δεστές 40 (2), Γιαννιός 4, Χατζής, Ρουσάκης, Τσουμπρής, Τζίκας, Κορφιάτης 21 (2), Πανουργιάς 6, Δάνδικας 2, Αδαμαντίδης, Παπακωνσταντίνου 9 (2), Παυλόπουλος 3 (1)