ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 76-74 (ημ. 36-43)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Μπαράκου, Τσαούση
Δεκάλεπτα: 15-27, 21-16, 22-10, 18-21
Διακύμανση: 15-27, 36-43, 58-53, 76-74

Η γυναικεία μας ομάδα έχοντας κακή αμυντική λειτουργία από την αρχή της αναμέτρησης βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και μάλιστα με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει το -15 (10-25). Στο τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει έχοντας βέβαια 27 πόντους παθητικό μέσα στα πρώτα 10 λεπτά (15-27). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στη μικρότερη τιμή της (-4) προς το τέλος του ημιχρόνου. Ένα καλάθι και μία βολή όμως των φιλοξενούμενων διαμόρφωσαν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα (36-43).

Ένα τρίτο δεκάλεπτο τελείως διαφορετικό, όπου η ομάδα μας στηριζόμενη στο βάθος του πάγκου της, κατάφερε να υπερισχύσει κατά κράτος των φιλοξενούμενων και με ένα επιμέρους 22-10 να περάσει στο 30’ μπροστά με 58-53 έχοντας ισοφαρίσει για πρώτη φορά την αναμέτρηση στο 50-50. Η τελευταία περίοδος βρήκε την ομάδα μας συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά χωρίς να καταφέρει να πάρει μία διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων. Η Δάφνη με δύο συνεχόμενα τρίποντα πέρασε μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος με 69-70. Η ψυχραιμία των «μικρών» μας αθλητριών όμως, κατάφερε να δώσει την πολύ σημαντική αυτή νίκη στην ομάδα μας με 76-74, παίρνοντας και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Πανσερραϊκού σε νοκ-άουτ αγώνα στο Κλειστό Μελισσίων την Κυριακή 1/10 και ώρα 13:00.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Παναγιωτίδη 7 (3ρ 2κλ), Ανδρικοπούλου 10 (6ασ), Πατέρα 7 (3ρ 2ασ), Κοιλιαρίδη, Κυριακάκη 4 (2ασ 2κλ), Κυρίδη 15 (4τρ 5ρ 2κλ), Τάρλα 10 (1τρ 5ρ 2κλ), Καλογερία 2, Σκουμπάκη 7 (1τρ 2ασ), Παρθενίου 2, Τζέλου 3 (1τρ), Κούκη 9 (5ρ 2κλ)

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Σλαβικάιτε 15 (2), Κατσαμούρη Μ 16, Πανούση, Κατσαμούρη Μ 4, Παγώνη 20 (6), Μεμίνι 2, Μαγγίνα 17