ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 52-57 (ημ. 30-26)

Γήπεδο: Ανθούπολης
Διαιτητές: Οικονόμου, Χρήστου
Δεκάλεπτα: 14-13, 16-13, 6-12, 16-19
Διακύμανση: 14-13, 30-26, 36-38, 52-57

Έναρξη αγωνιστικής χρονιάς με αγώνα Κυπέλλου Ελλάδος σε ένα δύσκολο γήπεδο με αντίπαλο μία σκληροτράχηλη και πάντα υπολογίσιμη αντίπαλο. Ο αγώνας ήταν ακριβώς όπως τον περίμενε η ομάδα μας, από την αρχή μέχρι το τέλος. Η αρχή του αγώνα βρήκε την ομάδα μας με συνεχόμενα τρίποντα να παίρνει κεφάλι στο σκορ, αλλά η γηπεδούχος ομάδα βρίσκοντας τις λύσεις πέρασε μπροστά με 14-13. Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να κυνηγάει στο σκορ και στο ημίχρονο να είναι πίσω με 4 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η άμυνα έσφιξε με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 6 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (36-38) και 11 σε 15 λεπτά. Το +9 του 35ου λεπτού (41-50) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ομάδας μας, κάτι όμως που δεν έφτανε για να καθορίσει τον νικητή. Η γηπεδούχος ομάδα, μη έχοντας πει την τελευταία της λέξη, πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 9-2 έφτασε τη διαφορά στο καλάθι (50-52) ένα λεπτό πριν το τέλος. Η ευστοχία των αθλητριών μας στις βολές, έδωσε τη νίκη-πρόκριση (50-55) για την επόμενη φάση όπου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει σε εντός έδρας αγώνα τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Σάββατο 14:30).

ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος - Αλεξόπουλος): Μαλαπάνη 4, Καλαντζή 3 (1), Καίσαρη 3 (1), Ράπτη 2, Γαβαλά, Χρηστάκη 13 (2), Δραγωνέα, Τζίμη, Κοντογεώργου 7, Τζίβα 20 (3), Σελούλη

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Παναγιωτίδη 2, Ανδρικοπούλου 4 (1τρ 5ασ 2κλ), Πατέρα 5, Κοιλιαρίδη 8 (1τρ), Κυριακάκη 8 (2τρ 3κλ), Κυρίδη 3 (1τρ), Τάρλα 8 (7ρ), Καλογερία 2, Σκουμπάκη 14 (4τρ 5ρ), Παρθενίου, Κούκη 3 (12ρ 3ασ)