ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 67-61 (ημ. 24-35)

Γήπεδο: Παν. Σαλπέας
Διαιτητές: Οικονόμου, Τζιμινίδης
Δεκάλεπτα: 17-17, 7-18, 24-2, 19-24
Διακύμανση: 17-17, 24-35, 48-37, 67-61

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να στερήσει τη χαρά της νίκης στη γυναικεία μας ομάδα. Ήττα με 67-61 από τον Φοίνικα Πειραιά, στην πρώτη αναμέτρηση της ιστορίας των δύο ομάδων, για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πίσω στο σκορ με 11-3, αλλά πολύ γρήγορα και με όχημα την άμυνά της, πήρε την πρωτοπορία στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 24-35. Στο 3ο δεκάλεπτο η έλλειψη συγκέντρωσης στην αμυντική λειτουργία, όσο και η δυστοκία στην επίθεση απέναντι σε άμυνα ζώνης, έφεραν το επιμέρους 24-2 και την ομάδα μας να έχει δύσκολο έργο στην τελευταία περίοδο του αγώνα, όντας πίσω στο σκορ με 48-37. Η προσπάθεια των αθλητριών μας σε αυτήν ήταν τεράστια, φτάνοντας ακόμα και στο -2 (52-50), αλλά η γηπεδούχος ομάδα με κορυφαία παίκτρια την έμπειρη Ευμορφοπούλου, διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 67-61. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας για τη συνολική προσπάθεια και για το ότι μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα δεν τα παράτησαν ποτέ.

Φοίνικας Πειραιά (Αράπης): Σπυριδονίδου, Καρελά 2, Ευμορφοπούλου 27 (1τρ), Βράκα 7 (1τρ), Στεφάτου, Λαουλάκου 9 (3τρ), Αντωνιάδου 18 (2τρ), Δανδουλάκη 4, Βώλου

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Κύριος): Παναγιωτίδη 2 (6κλ 2ασ), Βόσσου 4, Ανδρικοπούλου 10 (1τρ 5ασ 5κλ 6defl), Πατέρα 7 (1τρ 5ρ 5ασ), Θεμιστοκλέους 5 (3ρ 2κλ), Κοιλιαρίδη 3 (1τρ), Χιώτη 6 (1τρ 10ρ), Καλογερία 5 (3ρ), Κυριακάκη 7 (1τρ 4ρ), Παρθενίου 3 (1τρ), Κυρίδη 9 (3τρ)