Ημερομηνία: 17/9/2022 και ώρα 15:30
Γήπεδο: Ανδρέας Βαρίκας
Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Γέρος
Δεκάλεπτα: 17-10, 10-19, 13-17, 11-21

Στον πρώτο επίσημο αγώνα της περιόδου, η γυναικεία μας ομάδα επικράτησε σε εκτός έδρας αγώνα του ιστορικού Πανιωνίου με 51-67 για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κρατώντας έναν σταθερό ρυθμό στον αγώνα, κατάφερε να ξεπεράσει το πρώτο δεκάλεπτο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-10 και να φέρει το ημίχρονο στο 27-29, προηγούμενη με 2 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας, παρά την κούραση από την προετοιμασία (άλλωστε το πρωτάθλημα ξεκινάει σε έναν περίπου μήνα), κατάφερε να επικρατήσει σε όλους τους τομείς φτάνοντας στη νίκη με 51-67, παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη 21/9 και ώρα 19:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, η οποία επικράτησε της ΑΕΚ Περιστερίου με 52-37.

Πανιώνιος (Κριτσιδήμα): Κριτσιδήμα 4, Πλώτα 1, Μαχλά, Παντοπούλου 4, Παπάζογλου, Καμπισιούλη 2, Κρητικοπούλου 4, Γραμματικού 11, Μαγγίνα 18, Γιαννακούλια 4 (1), Ανδρονικίδου 3 (1)

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Καλογερόπουλος Χρ): Παναγιωτίδη 12 (2τρ), Βόσσου 8 (5ασ 2κλ), Ανδρικοπούλου 6 (4defl), Πατέρα 2 (3κλ), Θεμιστοκλέους 2 (7ρ 2ασ 3κλ), Κοιλιαρίδη 8 (2τρ 3ασ 3κλ), Τάρλα 5 (1τρ 5ρ), Χιώτη 11 (7ρ 2κλ), Καλογερία 4 (2τ), Κυριακάκη 9 (2τρ 2ασ), Παρθενίου (3ρ 2κλ), Χαντζοπούλου