ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 63-56 (ημ. 33-29)

Ημερομηνία: 23/1/2022 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 16-16, 17-13, 11-18, 19-9

Ένα μαγικό Κυριακάτικο απόγευμα έζησαν όσες και όσοι παρευρέθησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελισσίων, αλλά και όσοι παρακολούθησαν ζωντανά τον αγώνα από το YouTube κανάλι της ομάδας! Η γυναικεία μας ομάδα, με σήμα κατατεθέν την ενέργεια και το πάθος των αθλητριών της, και όχι μόνο, κατάφερε να επικρατήσει του - μέχρι χθες αήττητου και πρωτοπόρου της βαθμολογίας - Πρωτέα Βούλας με 63-57 σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων από την αρχή μέχρι το τέλος.

Στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα οι πόντοι ανάμεσα στις δύο ομάδες μοιράστηκαν εξίσου με το σκορ να είναι στο 16-16. Το 2ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας να προσπαθεί περισσότερο στην άμυνα με αποτέλεσμα το 30-22 στο 18' το οποίο ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα εναπομείναντα δύο λεπτά, να μειώσουν το σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 33-29.

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Πρωτέα, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 26' (38-38) και να περάσει μπροστά με τη λήξη του (44-47 στο 30'). Οι αθλήτριες όμως της ομάδας μας δεν είχα πει την τελευταία τους λέξη. Με την ενέργεια και το πάθος να ξεχειλίζει, έσφιξαν την άμυνα, ισοφάρισαν στο 34' (50-50) και με ένα σερί 7-0 στα τελευταία δύο λεπτά, έφτασαν σε μία μαγική νίκη με 63-56. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις αθλήτριές μας να πανηγυρίζουν ξέφρενα μία τόσο σημαντική νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου που κατάφεραν και τον κοίταξαν στα μάτια.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Καλογερόπουλος Χρ): Παναγιωτίδη 8 (3ρ), Βόσσου 10 (4ρ 5κφ), Ανδρικόπουλου 8 (2τρ 4ρ 5ασ 2κλ 4λ), Πατέρα 12 (4τρ), Καραχάλιου 12 (5ρ 2ασ), Κοιλιαρίδη 4 (1τρ 2ασ 2κλ), Τάρλα 3, Χιώτη 6 (9ρ 4κλ 4λ), Βελέντζα, Παρθενίου

Πρωτέας Βούλας (Μίχα - Κουτρόγιαννου): Χατζηβασιλείου 2, Σπαθάρου 17 (4τρ), Ζουρνή 6, Σακελλαρίου Ο 11 (2τρ), Χατζηγιακουμή 9, Αναστασοπούλου Μ 3, Αναστασοπούλου Χ 8