Ημερομηνία: 31/10/2021 και ώρα 17:00
Γήπεδο: Ζωγράφου
Διαιτητές: Κούλης, Αυγουστόγλου
Δεκάλεπτα: 6-14, 22-19, 14-10, 10-14

Με πατημένο το γκάζι μπήκε η γυναικεία μας ομάδα στο Κλειστό του Ζωγράφου και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 6-14. Στο 2ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο ίδιος γρήγορος ρυθμός και η διαφορά έφτασε το +12 (19-31), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ένα πολύ καλό δίλεπτο των γηπεδούχων όμως, έφερε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με το σκορ στο 28-33.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να κλείνει με 42-43, χωρίς να καταφέρει ο ΕΦΑΟΖ να προσπεράσει. Ένα 0-7 της ομάδας μας, εκτόξευσε τη διαφορά από το 44-44 στο 44-51 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, μιας και η διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα διατηρήθηκε σε αυτό το επίπεδο.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τις αθλήτριές μας να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη με 52-57, η οποία μάλιστα συνοδεύτηκε και με πολύ όμορφο μπάσκετ.

ΕΦΑΟΖ (Σκαρλάτος): Δερμιτζάκη 6, Αντωνιάδου 24 (2τρ), Χόνι, Νίτσογλου 2, Στεριοπούλου 4, Παπαγεωργίου 2, Μάνου 5 (2τρ), Κριμιτζά 6, ΚαλαΪτζιδάκη 3 (1τρ)

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Καλογερόπουλος Χρ): Παναγιωτίδη 4 (6ρ 2ασ), Βόσσου 6, Ανδρικοπούλου 7 (1τρ 4ρ), Πατέρα 5, Καραχάλιου 11 (9ρ 2ασ 2κλ), Κοιλιαρίδη 4, Τάρλα 7 (1τρ 2κλ), Χιώτη 11 (15ρ 2ασ), Τίγκα, Παρθενίου, Βελέντζα 2, Τριανταφύλλη