Διοργάνωση: Α2 Εθνική Κατηγορία Νότου 2012-13
Ημερομηνία: 4/11/2012 και ώρα 12:00
Γήπεδο: Μελισσίων
Διαιτητές: Πλιάκας, Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-12, 10-11, 11-10, 11-12

Την παρθενική της νίκη στην Α2 Εθνική Κατηγορία του Νότου πέτυχε η γυναικεία μας ομάδα επί της ΦΕΑ με 50-45 σε εντός έδρας αγώνα για την πρώτη αγωνιστική και συγχρόνως πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε μία διαφορά της τάξεως των έξι (6) πόντων στην ομάδα μας (18-12 στο 10'). Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με την ομάδα μας να προσπαθεί να ξεφύγει στο σκορ, αλλά με τις φιλοξενούμενες να αντιστέκονται και να παραμένουν σε απόσταση βολής.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την ομάδα όμως της ΦΕΑ να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από δύο πόντους ή ακόμα και να περάσει μπροστά στο σκορ μετά το αρχικό 0-2. Πιο ψύχραιμη η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να πάρει τη σημαντική αυτή νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2.

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Καραβέλη Μ, Κοιλιαρίδη 7, Τριμέρη 6 (2), Τσαγκαράκη 7, Αστραντίνη 5 (1), Ζακυνθινού 3 (1), Ροΐδου 2, Σκαρογιάννη 4, Καπερώνη 16

ΦΕΑ (Κωστόπουλος): Γκόγκου 1, Μοίρα 8, Καβαλλάρη 5, Κεμαβόρ 8 (2), Βάκρου, Ανωγειανάκη 6, Τουλιάτου, Μακρυνίκα 17

Επόμενος αγώνας στις 11/11 και ώρα 12:00 στο Κλειστό Βούλας με αντίπαλο την ομάδα του Πρωτέα Βούλας.