ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 53-73 (ημ. 28-36)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - Play-offs (Ημιτελικά)
Ημερομηνία: 28/3/2012 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Αιγάλεω
Διαιτητές: Μαγλογιάννης, Μαραμής
Δεκάλεπτα: 14-25, 14-11, 16-17, 9-20

Η σειρά των αγώνων με αντίπαλο την ομάδα του ΜΕΛΑΣ έκλεισε με μία ακόμα νίκη. Αυτήν τη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι η ομάδα μας επικράτησε με 73-53 και πέρασε στον τελικό του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα μας η οποία προηγήθηκε και με 17 πόντους διαφορά (7-24) λίγο πριν το τέλος του. Με δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων, η πρώτη περίοδος έκλεισε με 14-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον με την ομάδα του ΜΕΛΑΣ να μειώνει - στηριζόμενη κυρίως στα εύστοχα τρίποντα - στον πόντο (28-29 στο 18'). Τρεις καλές επιθέσεις από την ομάδα μας έφεραν τη διαφορά στους οκτώ πόντους και το σκορ στο ημίχρονο να γίνεται 28-36.

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε σταθερή παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα μας προηγούμενη με 44-53. Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα συνοδεύτηκαν από την πολύ καλή επιθετική και αμυντική λειτουργία της ομάδας μας. Αποτέλεσμα αυτού ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα που επιτεύχθηκε με το σφύριγμα της λήξης (53-73).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας έκανε το 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες, το προπονητικό team και τους φιλάθλους της ομάδας που κατέκλεισαν το Κλειστό Γυμναστήριο του Αιγάλεω.

ΜΕΛΑΣ (Γεωργακίου - Ζαφειρόπουλος): Τσιφτελή 3 (1), Αλεξανδρή 22 (3), Γιαννέλη 2, Κοντοδιού 3 (1), Αγκάνη, Κανονίδου 8 (2), Χαλιβίδου 3 (1), Μακρυνίκα 12

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη 1, Σολωμού 11 (1), Κουτσαυγουστή, Μοίρα 14, Καβαλάρη 10 (1), Κεμαβόρ 14 (2), Ζακυνθινού, Ροίδου 10, Σκαρογιάννη 13

Επόμενος αγώνας στις 1/4 και ώρα 21:00 στο Κλειστό του Περιστερίου με αντίπαλο και την ομάδα του ΓΣ Περιστερίου. Η σειρά των αγώνων είναι στο 1-1 και η πρωταθλήτρια ομάδα θα κριθεί στις 3 νίκες.