ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 53-40 (ημ. 31-21)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - 20η αγωνιστική
Ημερομηνία: 5/3/2012 και ώρα 21:45
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Μπούκας
Δεκάλεπτα: 13-10, 18-11, 9-10, 13-9

Σημαντική νίκη πέτυχε η γυναικεία μας ομάδα επικρατώντας του ΜΕΛΑΣ με 53-40 σε εντός έδρας αγώνα για την 20η αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑ. Με αυτή τη νίκη, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, η ομάδα μας κλείδωσε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήρε το πλεονέκτημα της έδρας στον ημιτελικό των play-offs.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με εναλλαγή στο προβάδισμα (4-7 στο 5', 13-10 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διεύρυνση της διαφοράς με το ημίχρονο να κλείνει με την ομάδα μας να είναι μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων δεν ήταν αρκετή στο να γυρίσουν το παιχνίδι και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (40-32 στο 30'). Η καλή άμυνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με το τελικό 53-40 να βρίσκει τις παίκτριες της ομάδας μας να πανηγυρίζουν τη σημαντική αυτή νίκη.

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη, Σολωμού 2, Κουτσαυγουστή, Μοίρα 15, Καβαλλάρη 15, Κεμαβόρ 10 (2), Ζακυνθινού 2, Ροίδου 6, Σκαρογιάννη 3

ΜΕΛΑΣ (Γεωργακίου - Ζαφειρόπουλος): Μάλαμα 12, Τσιφτελή 17 (2), Αλεξανδρή 2, Κοντοδιού, Σταυράτη, Εμμανουήλ 2, Κανονίδου, Χαλιβίδου 4, Μακρυνίκα 3

Επόμενος αγώνας στις 11/3 και ώρα 21:00 στο Κλειστό του Ζωγράφου με αντίπαλο την ομάδα του Ζωγράφου.