Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' ΕΣΚΑ Γυναικών 2011-12 - 19η αγωνιστική
Ημερομηνία: 19/2/2012 και ώρα 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Α. Παπανδρέου
Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Θεονάς
Δεκάλεπτα: 10-19, 20-14, 18-16, 17-18

Διαβασμένη και αποφασισμένη παρουσιάστηκε η γυναικεία μας ομάδα στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο την αήττητη ομάδα του Περιστερίου. Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε αέρα εννέα πόντων στην ομάδα μας (10-19 στο 10') και την εικόνα του «σήμερα δεν χάνουμε». Η πολύ καλή αμυντική απόδοση της ομάδας μας, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως δύο εύστοχα τρίποντα του Περιστερίου έφεραν τη διαφορά από τους εννέα στους τρεις πόντους (30-33 στο ημίχρονο). Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, φτάνοντας στην τελευταία περίοδο όπου το Περιστέρι προσπέρασε για τελευταία φορά με 54-53. Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η ψυχραιμία της ομάδας μας, που με τρία διαδοχικά καλάθια έφερε το σκορ στο 54-59 και δευτερόλεπτα πριν το τέλος στο 60-67. Το τελικό 65-67 υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη τους φετινή ήττα και μάλιστα εντός έδρας, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα στις παίκτριές μας για πανηγυρισμούς. Εντυπωσιακή η παρουσία του κόσμου μας στις κερκίδες, ο οποίος βοήθησε και αυτός με τη σειρά του όσο μπορούσε, και τον οποίο περιμένουμε να κατακλείσει το Κλειστό του Γέρακα στον τελικό του Κυπέλλου στις 24/2.

Περιστέρι (Παπαδέλος - Γλεντής): Τσαρουχά 8, Κελλάρη 8 (2), Σερέτη 16 (2), Χρονοπούλου 11, Μπακαλέξη 2, Χιώτη 14, Χαραλαμπάκη 6

Μελίσσια (Μίχα - Κουκής): Κασίμη, Σολωμού 14, Μοίρα 21, Καβαλλάρη 8 (1), Κεμαβόρ 11 (1), Ζακυνθινού, Ροίδου 7, Σκαρογιάννη 6

Επόμενος αγώνας ο τελικός του Κυπέλλου ΕΣΚΑ την Παρασκευή 24/2 και ώρα 21:00 στο Κλειστό του Γέρακα με αντίπαλο την ομάδα του Ζωγράφου. Ο επόμενος αγώνας για το Πρωτάθλημα είναι τη Δευτέρα 5/3 και ώρα 21:45 στο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο την ομάδα ΜΕΛΑΣ Αγ. Ελευθέριος.