ΔΑΝΑΟΙ ΑΡΓΟΥΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 68-72 (ημ. 26-40, κ.α. 66-66)

Γήπεδο: ΔΑΚ Άργους
Διαιτητές: Κουτίβης, Αλεξόπουλος Π
Δεκάλεπτα: 13-15, 13-25, 23-11, 17-15, 2-6
Διακύμανση: 13-15, 26-40, 49-51, 66-66, 68-72

Έσπασε το ρόδι μέσα στο Άργος με τη γυναικεία μας ομάδα να πετυχαίνει την 1η της νίκη στο πρωτάθλημα με «μάγκικο» τρόπο επί ενός αξιόμαχου και προπάντων αήττητου αντιπάλου. Μετά το χειρότερο ξεκίνημα της ομάδας τα τελευταία 13 χρόνια (3 ήττες στις 3 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος), η νίκη επί του Άργους ήταν… επιβεβλημένη. Όλη η ομάδα, αθλήτριες και προπονητές, μπήκαν στο γήπεδο με έναν μόνο σκοπό, την κατάκτηση της νίκης δίνοντας όλα τους τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα που είχαν, πράγμα που έγινε αφήνοντας τον ιδρώτα τους στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου.

Μετά το 1ο δεκάλεπτο όπου ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο (13-15), η ομάδα μας πάτησε το γκάζι με αιχμές του δόρατος τις δύο «σημαίες» της ομάδας, Άννυ Κοιλιαρίδη και Άννα Χιώτη, χωρίς καμία εκ των αθλητριών, που είτε ήταν μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, είτε στον πάγκο, να υστερούν, δίνοντας την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 26-40 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, αλλά τίποτα να μην έχει τελειώσει.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν αναμενόμενη και με ένα εντυπωσιακό momentum και βομβαρδισμό τριπόντων, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 2 πόντους με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, δείχνοντας όμως η ομάδα μας πως αντέχει και σε αυτή την πίεση. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια, καταλήγοντας στο 66-66 και την 5λεπτη παράταση. Στην παράταση η άμυνα της ομάδας μας «μίλησε» δεχόμενη μόνο 2 πόντους, κάνοντας τους 6 πόντους της επίθεσης να είναι υπεραρκετοί για να φύγουμε από το Άργος με το πολυπόθητο διπλό. Άξιοι συγχαρητηρίων όλοι, αθλήτριες και προπονητικό team, που παρά τις απουσίες της τελευταίας στιγμής των Λυδία Κυριακάκη, Θάλεια Κανέλλου και Μαίρη Φαράζογλου, κατάφεραν να αποδράσουν από ένα do or die παιχνίδι!

Δαναοί Άργους (Καραντζούλης): Κάχριτς 18 (3), Δανούση 16 (4), Οικονομάκη 13 (3), Μπάλλα 3, Χρυσοστομίδου 8 (1), Μάνου 10 (2), Καλαφάτη

Μελίσσια (Καλογερόπουλος - Φωτίου): Εμμανουηλίδου 6 (2), Κυρίδη, Κούκη 17 (2), Χιώτη 17, Κοιλιαρίδη 20 (5), Παναγιωτίδη 7, Κωτσίνη 2, Παρθενίου 3 (1), Βελέντζα, Σάμιτα