Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Ρώτας, Κοκκόσης
Δεκάλεπτα: 11-15, 15-16, 10-11, 23-18
Διακύμανση: 11-15, 26-31, 36-42, 59-60

Αντιμετωπίζοντας μία ομάδα με υψηλούς στόχους από την οποία είχαμε αποκλειστεί στο Κύπελλο Ελλάδας με μεγάλη διαφορά, η ομάδα μας έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα γυρίζοντας μία διαφορά 10 και 12 πόντων στο 4ο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα πλήρως ανταγωνιστική και μέσα σε αυτό καθ’ όλη τη διάρκεια των τριών πρώτων δεκαλέπτων. Με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά πάρα πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με μία διαφορά έως και 6 πόντων (11-15, 26-31, 36-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έδειχναν πως η Νέα Ιωνία πάτησε το γκάζι (36-48, 46-56), αλλά τα κορίτσια μας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Με αντεπίθεση διαρκείας, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατάφεραν το 46-56 να το κάνουν 56-57 και όλα πλέον κρίθηκαν στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών με τη Νέα Ιωνία να παίρνει τη νίκη με 59-60.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την εικόνα που παρουσίασε αντιμετωπίζοντας μία ομάδα με μεγάλα ονόματα στη σύνθεσή της και λογικά ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1.

Μελίσσια (Καλογερόπουλος - Φωτίου): Κούκη 6 (1), Εμμανουηλίδου 3 (1), Χιώτη 6, Παναγιωτίδη 10 (2), Κοιλιαρίδη 9 (2), Κυρίδη 3 (1), Παρθενίου 18 (4), Κανέλλου 4, Σαμίτα

Νέα Ιωνία (Βελτσίστας - Χαριτόπουλος): Καραγιάννη 14, Στογιανόφσκα, Καμπουράκη 4, Ευμορφοπούλου 7, Σταμάτη 5 (1), Φουράκη 11, Καραχάλιου 4, Παπαδημητρίου 4, Ψωμά 2