ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 77-72 (ημ. 43-26)

Κύπελλο Γυναικών ΕΣΚΑ «Νίκος Βαρελάς» 2024-25

Γήπεδο: Γέρακα
Διαιτητές: Κοκκόσης, Αντωνόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-13, 22-13, 12-18, 22-28
Διακύμανση: 21-13, 43-26, 55-43, 77-72

Τον αποκλεισμό από το Κύπελλο ΕΣΚΑ γνώρισε η ομάδα Νέων Γυναικών (U23) καθώς ηττήθηκε από τον Κρόνο με 77-72 μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα! Μετά το πολύ καλό ξεκίνημα (2-10) η ομάδα μας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την ευστοχία και τη δύναμη των γηπεδούχων, μένοντας πίσω στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με 17 πόντους διαφορά (43-26). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό. Ανεβάζοντας τα επίπεδα της έντασης, η ομάδα μας κατάφερε με σφιχτή άμυνα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό να ροκανίσει τη διαφορά και να φτάσει 2 λεπτά πριν το τέλος σε απόσταση αναπνοής (70-67). Ένα κρίσιμο τρίποντο πήγε τη διαφορά ξανά στους 6 με το τελικό σκορ να είναι το 77-72.

Ήταν ένας εξαιρετικός αγώνας ανάμεσα σε δύο ομάδες που έδειξαν πάθος και δίψα για την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑ. Τα νεαρά μας κορίτσια αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες ενόψει και του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ που ξεκινάει αυτήν την Κυριακή 29/9 εντός έδρας με αντίπαλο την Πεύκη (21:30).

Κρόνος Γέρακα (Κόμης - Αφένδρας): Καρανικόλα, Γαλάνη 6, Λατζανάκη 7 (1), Παναγοπούλου 3 (1), Βαγδατλή 7 (1), Κουφογιάννη 11, Πετρή 17 (1), Σταυροπούλου 20 (1), Μυριούνη 2, Κυριακάκη, Πετυχάκη 4

Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π - Φωτίου): Φαράζογλου 11, Μεσίνι 4, Κωνσταντινίδου Μ 5, Καρβελά, Παλαμάρη 11, Ζωντήρου 6 (2), Χαντζοπούλου 9 (3), Σάμιτα 14, Ζάβρα 3, Γκουρτσιάνι, Ζαχαροπούλου 2, Βελέντζα 7 (1)