ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 45-54 (ημ. 17-25)

Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας Εφήβων 2013-14 - Γ' Φάση
Ημερομηνία: 11/3/2014 και ώρα 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Νέας Κηφισιάς (Δημ. Βικέλας)
Διαιτητές: Σκαλτσής, Αντερριώτης
Δεκάλεπτα: 12-18, 5-7, 7-17, 21-12

Νίκη-πρόκριση για την εφηβική μας ομάδα που απέχει πλέον μόνο ένα βήμα από την άνοδο στην Α' Κατηγορία Εφήβων. Στον αγώνα μπαράζ της Γ' Φάσης στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημ. Βικέλας επικράτησε του ΜΕΛΑΣ με σκορ 45-54.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυνατά, και προηγήθηκε 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε νευρικό, με τις δύο άμυνες να σφίγγουν και τα καλάθια να μπαίνουν δύσκολα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας να είναι μπροστά με 25-17. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο, φτάνοντας ακόμα και τους 18 πόντους με την ομάδα μας να κλείνει όλους τους διαδρόμους και τους τυπικά φιλοξενούμενους να μην έχουν λύσεις απέναντι στη ζώνη. Ο ΜΕΛΑΣ στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε, πίεσε σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι τους έξι (6) πόντους αλλά η ομάδα μας ήταν ψύχραιμη και κράτησε τη μεγάλη αυτή νίκη.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους εφήβους μας νικητές με 54-45, να πανηγυρίζουν την πρόκριση παρέα με τους φιλάθλους, οι οποίοι έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο της Νέας Κηφισιάς ενισχύοντας σημαντικά τη δύσκολη αυτή προσπάθεια.

ΜΕΛΑΣ (Σιγούνας - Βένιος): Μπάλας 13 (2), Κανδιόγλου 3, Λίτσας 2, Τσιομπανόγλου, Παντελάκης, Δουλγεράκης 6, Γράτσιας 3 (1), Βαγγέλης 4, Καρυστινός 14 (2)

Μελίσσια (Γεωργογάλας - Σουρμελής): Κυπαρίσης 5 (1), Καψιώχας, Πανταζής 5 (1), Νεοφύτου 6, Χαραλάμπους 6, Γαλακτερός 9 (1), Θεοδοσόπουλος 5, Κοντός 18 (3)

Επόμενος αγώνας για τη Δ' Φάση με αντίπαλο την ομάδα των Αγίων Αναργύρων σε γήπεδο, ημέρα και ώρα που δεν έχουν ακόμα οριστεί. Ο νικητής ανεβαίνει στην Α' Κατηγορία των εφήβων.