ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΖΩΓΡΑΦΟΥ 88-84 (ημ. 26-35, κ.α. 74-74)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α' Ανδρών 2013-14

Ημερομηνία: 17/2/2014 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 12-25, 14-10, 21-19, 27-20, 14-10

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, η ανδρική μας ομάδα, παίζοντας με σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών, πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή και κατόρθωσε να πάρει μια πολύτιμη νίκη στην παράταση επί του Ζωγράφου. Για άλλη μια φορά η ομάδα μας είχε ένα κακό ξεκίνημα, παίζοντας στην αρχή του αγώνα νωθρά, χωρίς ενέργεια και πάθος, με αποτέλεσμα ο Ζωγράφου να πάρει γρήγορα το προβάδισμα και να διευρύνει συνεχώς την διαφορά, ανεβάζοντας την σε διψήφια νούμερα. Με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 12-25 και τη διαφορά στη συνέχεια να εκτοξεύεται στους 19 πόντους (16-35), τίποτα δεν προμήνυε το τι θα ακολουθούσε.Κάπου εκεί όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα μας άρχισε να πιέζει, έτρεξε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 9 πόντους με την λήξη του ημιχρόνου (26-35), έχοντας κάνει ένα σερί 10-0.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισε να παίζει δυνατά, με ενθουσιασμό, βγάζοντας ενέργεια και πάθος, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (37-39), ολοκληρώνοντας έτσι ένα σερί 21-4 από το πρώτο ημίχρονο και με την αυτοπεποίθηση να επιστρέφει στους παίκτες μας. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξέφυγαν ξανά με 39-47 και 47-54 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, αλλά ήταν πλέον φανερό ότι η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ομάδα μας ξέφυγε προς στιγμήν 66-61, κάνοντας ένα σερί 19-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα και σε συνδυασμό με τις πολλές άστοχες βολές μας, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 71-74. Στην τελευταία επίθεση, ένα τρίποντο του Νίκολι στα 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ισοφάρισε το σκορ στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στην παράταση παίζοντας ψυχωμένα, κατάφερε να πάρει μια παλικαρίσια νίκη, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται λαβωμένες, αφού 10 συνολικά παίκτες (5 από κάθε ομάδα) αποβλήθηκαν με φάουλ. Το τελικό 88-84 βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Τσελεμπής, Ζερβός και Μαυροειδάκος.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Κουφολάμπρος, Γκατζούλης 4, Αποστόλου 1, Σιλιτζήρης 15 (1), Νίκολι 19 (3), Παπαδόπουλος 20, Ρώσσης 3, Μαυράκης 13, Πέτρου 12, Παπαμιχαήλ 1

Ζωγράφου (Σταϊκόπουλος - Θωμόπουλος): Δημητρακούλης 14, Κόγκας 15 (3), Θεοδωράκος 3 (1), Παπαϊωάννου 11 (2), Νιώτης, Γκίνη 22 (1), Λυπημένος 2, Διολέτης 2, Παπαδόπουλος, Αλεξόπουλος 14 (1), Περγούλης 1

Επόμενος αγώνας στις 24/2 και ώρα 21:00 στο γήπεδο της Ζωφριάς με αντίπαλο την ομάδα του Εύνικου.