Ημερομηνία: 16/1/2014 και ώρα 20:30
Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Καραβίτης, Πόντας
Δεκάλεπτα: 20-14, 20-11, 18-26, 20-20

Μετά από τη νίκη επί του πρωτοπόρου της Α' ΕΣΚΑ Διαγόρα, ήρθε η νέα πολλή καλή εμφάνιση και νίκη επί του ιστορικού Σπόρτιγκ στα πλαίσια της Φάσης των 16 του Κυπέλλου ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά, παίζοντας και πάλι πιεστική άμυνα και τρέχοντας ασταμάτητα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με 20-14 και στη συνέχεια να διευρύνει και άλλο την διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 40-25.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπόρτιγκ αντέδρασε και ανέβασε την απόδοσή της, μειώνοντας το σκορ σε 58-51. Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν δραματικό. το Σπόρτιγκ πέρασε μπροστά, αλλά η ομάδα μας στο φινάλε του αγώνα, έχοντας περισσότερη ενέργεια, κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 78-71 επί ενός αντιπάλου ο οποίος πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Μελίσσια (Σουρμελής - Γεωργογάλας): Μαυροειδάκος 1, Γκατζούλης 2, Αποστόλου 2, Σιλιτζήρης 17 (1), Νίκολι 19 (2), Παπαδόπουλος 5, Μαυράκης 1, Πέτρου 8 (2), Τσελεμπής 23 (1), Παπαμιχαήλ

Σπόρτιγκ (Καρατζάς - Μπρούσαλης): Παπάνογλου 5, Κακαβάς 9 (2), Τσακίρης 20 (1), Χαρακτινός 28 (4), Μητσόπουλος 1, Αθανασόπουλος, Νιφοράς 5, Σάλτης, Καραμπάτος 1, Ταταρούνης 2

Επόμενος αγώνας για το πρωτάθλημα, τη Δευτέρα 20/1 και ώρα 21:45 στο Κλειστό Μ. Παπαδάκης με αντίπαλο τον Προμηθέα Χαλανδρίου.