Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 7η αγωνιστική
Ημερομηνία: 10/11/2011 και ώρα: 21:30
Γήπεδο: Κλειστό Μελισσίων
Διαιτητές: Κανακάρης, Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 13-9, 15-10, 6-19, 21-21

Την πρώτη φετινή ήττα σε πρωτάθλημα και κύπελλο γνώρισε η ανδρική μας ομάδα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Β' ΕΣΚΑ. Η ομάδα, χωρίς διάθεση και με ανορθόδοξες επιλογές στην επίθεση, έχασε δίκαια από μία ομάδα που, όπως αποδείχθηκε, ήθελε περισσότερο τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, και χωρίς να πιάσει την απόδοση που μπορεί, η ομάδα μας ήταν μπροστά στο σκορ με 28-19, στηριζόμενη κυρίως στην αμυντική της λειτουργία. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα δόντια τους ροκανίζοντας σιγά-σιγά τη διαφορά. Με τρία τρίποντα στο ίδιο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πετύχουν όσους πόντους είχαν πετύχει στο πρώτο ημίχρονο και να περάσουν μπροστά στο σκορ (34-38 στο 30') βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για τη νίκη. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ομάδα μας ανέκαμψε περνώντας και πάλι μπροστά στο σκορ με 42-39. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που είχαμε την πρωτοπορία. Οι παίκτες του Γέρακα με καλάθι-φάουλ και τρίποντο έκαναν το 42-45 και με τη ψυχολογία με το μέρος τους κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 55-59.

Μελίσσια (Σουρμελής): Γώγος 7 (1), Τσομώκος 14, Παπαμιχαήλ 2, Νάνης, Παπαδόπουλος 11, Πλαγιαννάκος 3 (1), Ζερβός, Κλεάνθους 12 (1), Μπουρούνης 1, Παναγιώτου, Γεωργανάς 5, Νίκολι

Γέρακας (Τσίκος - Κωστής): Αβαρκιώτης, Τριχιάς 11 (1), Αγαπίου 2, Μπρατσιώτης 17 (3), Τσίτουρας 6, Αγγελακόπουλος 2, Μπάτσος 8, Χατζησωκράτης 5, Ιατρού 3, Ελ-Γκάλι, Καραγιάννης 3, Πανταζής 2

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 13/11 και ώρα 20:00 στο Κλειστό Νέας Ιωνίας (έναντι σταθμού Πευκάκια) με αντίπαλο τη Νέα Ιωνία (αναβληθέν παιχνίδι).