ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 2006 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 63-64 (ημ. 27-28)

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Β' ΕΣΚΑ Ανδρών 2011-12 - 1ος όμιλος - 6η αγωνιστική
Ημερομηνία: 3/11/2011 και ώρα: 20:00
Γήπεδο: Κλειστό Ταύρου
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 8-8, 19-20, 21-19, 18-17

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ανδρική μας ομάδα «απέδρασε» από το γήπεδο του Ταύρου με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας του Αίολου-Ταύρου 2006 με 63-64 πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνά τους και σε συνδυασμό με την επιθετική τους αστοχία να βρίσκονται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ισόπαλες με 8-8. Το δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με περισσότερες όμως εύστοχες επιθετικές ενέργειες. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει την ομάδα μας προήγουμενη στο σκορ με έναν πόντο διαφορά (27-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν με κάθε τρόπο την πολυπόθητη γι' αυτούς νίκη. Οι μάχες κάτω από τα δύο καλάθια ήταν συγκλονιστικές, όπως και η διακύμανση του σκορ. Η ομάδα μας κατάφερε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να πάρει μία διαφορά επτά (7) πόντων (40-47 στο 28'), αλλά ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων, με δύο τρίποντα και ένα δίποντο, έκλεισε τη ψαλίδα της διαφοράς και τους έφερε μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (48-47 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με τη βοήθεια της ζώνης που χρησιμοποίησαν οι γηπεδούχοι για αρκετό διάστημα στον αγώνα, το σερί συνεχίστηκε (22-5), με αποτέλεσμα πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ να γίνει 62-52 και όλα να δείχνουν πως έχουν χαθεί. Σε αυτό το σημείο όμως μίλησε η ψυχραιμία των παικτών μας, οι οποίοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι και με ένα σερί 1-12 να καταφέρουν να «κλέψουν» τη νίκη και να «αποδράσουν» από το γήπεδο του Ταύρου κατακτώντας το ροζ φύλλο της αναμέτρησης που διατήρησε την ομάδα μόνη αήττητη στο φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ.

Αίολος-Ταύρος 2006 (Ορφανίδης): Πέτσης 4, Παπαπέτρος 2, Κόντση 5, Μαμούνης, Σεβρενίδης 2, Αφαλίδης 7, Καραγιάννης 10 (1), Κορωνιός 15 (2), Σκορδίλης 6 (2), Κάτσαρης, Τολημένος 12

Μελίσσια (Σουρμελής): Γώγος 4, Τσομώκος 3, Παπαμιχαήλ 6, Νάνης, Παπαδόπουλος 26, Πλαγιαννάκος, Ζερβός, Κλεάνθους 17, Βιτζηλαίος 4, Παναγιώτου 2, Νίκολι 2

Επόμενος αγώνας την Πέμπτη 10/11 και ώρα 21:30 στο Νέο Κλειστό Μελισσίων με αντίπαλο τον ΚΑΟ Γέρακα.