ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 73-78 (ημ. 26-35, κ.α. 67-67)

Γήπεδο: Π. Τριανταφύλλου
Διαιτητές: Τσολάκος, Γέρος, Παπαδημητρίου
Δεκάλεπτα: 17-21, 9-14, 22-17, 19-15, 6-11
Διακύμανση: 17-21, 26-35, 48-52, 67-67

Ένα από τα συναρπαστικότερα παιχνίδια που έχει δώσει τα τελευταία χρόνια η ομάδα μας, δεδομένης και της σημασίας του, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν χθες βράδυ στο κλειστό γυμναστήριο Μελισσίων - και ήταν πολλοί - δημιουργώντας μία εξαιρετική ατμόσφαιρα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι παίκτες μας μπήκαν με αποφασιστικότητα και προσήλωση στον αγωνιστικό χώρο και με την ώθηση των φιλάθλων μας πήραν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο από τα μέσα του δεκαλέπτου οι ταλαντούχοι και έμπειροι παίχτες της Νέας Ιωνίας κατάφεραν να βρουν αντίδραση με το Α δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-21 υπέρ τους. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 9 πόντους και το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 26-35. Με την έναρξη του Γ δεκαλέπτου οι παίκτες μας προσπάθησαν και έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους 48-52. Το Δ δεκάλεπτο ήταν αληθινή μάχη. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ, αλλά η πολύ καλή απόδοση των δικών μας παιδιών δεν τους άφηνε να ξεφύγουν στο σκορ. Κι έτσι ένα μόλις λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα καταφέραμε να περάσουμε μπροστά με 67-65! Η Νέα Ιωνία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (67-67) 17’’ πριν την λήξη και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε στην τελευταία επίθεση που θα μας έδινε τη νίκη. Το ματς (ένα ακόμη, μας έχει γίνει συνήθεια τη φετινή σαιζόν) οδηγήθηκε στην παράταση και παρά την πολλή μεγάλη προσπάθεια των παιδιών μας, ένα -δύο μεγάλα σουτ από τους φιλοξενούμενους και στιγμιαία έλλειψη συγκέντρωσης λόγω και της κούρασης από τη δική μας ομάδα δε μας επέτρεψαν να πανηγυρίσουμε μια σπουδαία και σημαντική νίκη. Ωστόσο, η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και προσωπικότητα και άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μετά το τέλος του αγώνα ο coach Έκτορας Οικονομόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στη Νέα Ιωνία για την νίκη της στο ντέρμπυ. Είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου, είχαμε το παιχνίδι στα χέρια μας, όμως δυστυχώς δεν καταφέραμε να τους κρατήσουμε χωρίς σκορ στην τελευταία κατοχή και έτσι διεκδίκησαν το παιχνίδι στην παράταση. Πάλι ευτυχίσαμε να είμαστε 3 πόντους μπροστά, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης σε μικρά πράγματα στην άμυνα μας στοίχισαν την νίκη. Με όλο το σεβασμό στην ομάδα της Νέας Ιωνίας, πιστεύω ότι η ομάδα μας είναι καλύτερη και αν μας αξιώσει ο Θεός και μας δοθεί η ευκαιρία, εμείς θα πανηγυρίσουμε στο τέλος. Μας πονάει η ήττα και δεν θέλω κλισέ και σκούντηγμα στον ώμο για καλές προσπάθειες. Να στεναχωρηθούμε, να κάνουμε τις κηδείες μας γιατί έτσι πρέπει, χωρίς δικαιολογίες αποτυχίας. Χάσαμε δίκαια. Θα σηκώσουμε κεφάλι όλοι μαζί στηρίζοντας τον δίπλα μας όπως πάντα και αρχής γενομένης από τον επόμενο αγώνα με το Γαλάτσι. Θα πάμε να το κάνουμε γιατί μπορούμε. Μελίσσια είμαστε, εμπρός για τα play offs .
Υγ ευχαριστούμε από την καρδιά μας τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο σε αυτήν την σημαντική στιγμή μας και εύχομαι να τους αναγκάσουμε να ξαναέρθουν σύντομα...»

Από την πλευρά των παικτών ο Ντίνος Καραχρήστος είπε: « Το τελευταίο παιχνίδι μπορεί να μην έφερε το αποτέλεσμα που θα θέλαμε, αλλά πιστεύω πως η ομάδα ήταν ενωμένη καθ’ όλη την διάρκεια και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Πιστεύω κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια και βγάλαμε ενέργεια, αλλά στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε στον πόντο. Πάμε, πρώτα ο Θεός, ενωμένοι και δυνατοί για το επόμενο παιχνίδι .»

Και ο Βασίλης Παρασκευόπουλος : «Εχθές το βράδυ πραγματοποιήθηκε ένας συναρπαστικός αγώνας. Χρειαζόμασταν και θέλαμε πολύ τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Μείναμε μαζί μέχρι το τέλος, λεπτομέρειες και ίσως έλλειψη συγκέντρωσης μας στέρησαν τη νίκη. Παρόλα αυτά πρέπει να βρούμε κίνητρο για τη συνέχεια, προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της σεζόν».

Μελίσσια (Οικονομόπουλος - Γκίκας): Στεργίου 3 (1), Ανδρικόπουλος 5, Κοντός Ι 12 (1), Αγόρης 18 (6), Κοντός Γ 7 (1), Ηλιόπουλος 6, Χαντζόπουλος, Καραχρήστος 5 (1), Παρασκευόπουλος 9 (1), Ακτύπης, Βουδούρης 8

Νέα Ιωνία (Καράμπελας): Τούρνακας 1, Σύντακας 14 (2), Κοσκέρας, Μαυροειδάκος 15 (3), Κόκιος, Ουκπεμπόρ 8, Θωμαή 7 (1), Καραβανάς 19 (5), Γλύκας, Πεταλάς 14